fallback

Красимир Янков: Разширява се пропастта между Кремъл и младите руснаци

Опитите за изграждане на патриотична, дори зомбирана младеж, неспособна да мисли критично, се провалят благодарение на технологиите, коментира журналистът

16:00 | 17.04.17 г. 13

Протестите в Русия от края на март тази година и тези от 2011 г. са подобни по своята масовост, но имат и много различия и те са важни за сегашния социален и политически климат в страната. Това заяви журналистът Красимир Янков в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.

Той коментира антикорупционните протести от миналия месец в Русия, до които се стигна след разпространение на разкрития на Фонда за борба с коруцията на опозиционера Алексей Навални. Обект на тези разкрития беше основно премиерът Дмитрий Медведев, като организацията на Навални твърди, че богатството му се дължи на редица корупционни схеми.

"През 2011 г. протестите бяха свързани най-вече с фалшифицирането на президентските изборите, които спечели Владимир Путин и продължиха около половин година под различна форма. Протестите тази година са антикоруционни и са насочени срещу Дмитрий Медведев", посочва Янков.

"От протестите в Русия се интересуват изключително много млади хора. Много коментатори в Русия отбелязаха, че за пръв път има толкова млади лица, дори ученици, които нямат 18 години. Най-младият арестуван беше на 12 или 13 години. Това показва, че всички тези опити от последните 17 години, откакто управлява Путин, за изграждане на патриотична, дори зомбирана младеж, която не е способна да мисли критично, са провалени благодарение на технологиите", допълва той.

По думите му тези млади хора са активни в интернет, получават и разпространяват информация свободно и по никакъв начин не се влияят от десетките младежки движения на "Единна Русия". "Това показва, че има огромна пропаст и тя се разширява с всеки арест между властите и младите руснаци, родени след 2000 г., които не са виждали в живота си друг президент освен Владимир Путин. Това показва, че руските власти имат сериозен проблем и че протестите не са поредната акция на опозицията, на Алексей Навални. Самият протест вече носи различен характер", казва Красимир Янков.

Що се отнася до Алексей Навални, ръководителя на Фонда за борба с корупцията, който е неправителствена организация (НПО), той обяви, че е кандидат за президент на изборите догодина. Навални обаче със сигурност няма да може да участва на тези избори, най-малкото защото срещу него има присъда по обвиения във финансови злоупотреби.

"Следващите избори (след тези през 2018 г. - бел.ред.) ще са през 2024 г. и по сегашните правила Владимир Путин няма да може да се кандидатира. Сегашната задача и по-скоро въпросът към Навални е как той е толкова успешен в тези корупционни разследвания, знаейки, че няма как да поведе партия или да стане президент. Тук идват големите съмнения към него, откъде и как успява да намери тази информация и как например успява да снима с дрон имот на премиера Медведев, който се охранява от Федералната служба за сигурност. Тук идват големите въпроси и съмнения, че едва ли не той има куратори от Кремъл, които са истинските опоненти на Путин и Медведев", посочва Янков.

По думите му мнозинството руснаци, включително младите хора, се интересуват от икономиката и от липсата на работни места и на фона на това – невероятната корупция на огромна част от държавните чиновници и това ще е залогът на президентските избори през март 2018 г.

Още за медийното отразяване на протестите, защо два от символите на протестите бяха гумено пате и маратонки, както и доколко руснаците се вълнуват от геополитическата роля на Русия една година преди президентските избори, вижте във видеото с втората част на предаването:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:36 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още