Решението на ЕКОФИН относно създаването на публично финансирана „лоша банка“, която да помага със събирането на проблемните заеми на европейските кредитни институции, е изключително дипломатично. Само задлъжнели държави имат нужда от подобна институция. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria журналистът Петър Илиев.
След края на неформалното заседание на съвета на финансовите министри на общността, което се проведе на 7 и 8 април в Малта, стана ясно, че те нямат нищо против създаването на такава банка, ако това се прави в национален мащаб и не ангажира публични средства, обясни още той.
Илиев припомни, че най-силен интерес от създаването на „банка-болница“ („лоша банка“), която да помага в събирането на проблемните заеми на европейските кредитни институции, има Италия.
Според журналиста създаването на „лоша банка“ се отнася до Европейския банков съюз и не засяга България, която не е част от еврозоната.
„Такава банка се създава при изравняване на цените за държави в развит пазар на дългове. Когато едни проблемни кредити са добре провизирани и непровизираната им част е достатъчно малка – те бързо си намират частен купувач, обясни той.
По думите му смисълът от създаването на подобна финансова институция е с акцент върху задлъжнялостта.
Петър Илиев е на мнение, че „ако тази идея бъде реализирана, може да се стигне до преразпределяне на средства от страни като Германия към страни с проблемни банкови сектори”.
“Паричната политика на ЕЦБ в момента обслужва единствено интересите на свръхзадлъжнели държави с проблемни банкови системи, като Гърция и Италия. Това е техният опит да им се плати сметката от финансово силните дължави.
Изходът от финансовата ситуация в италианския банков сектор включва дълбоки реформи - както бюджетни, така и законови”, посочи журналистът. Вижте повече във видеото.