България трябва да реагира бързо, защото стартъпите и Четвъртата индустриална революция ще ни позволят да влезем във високите етажи на световната икономика. Уникални са възможностите и те зависят до голяма степен от интелектуалния потенциал.
Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria основателят и преподавател в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Чобанов.
„Стартъпите започват с един компютър, добавената стойност е интелектуална стойност", обясни той. "Неслучайно стартъпите възникнаха сега. Това са компании, които внасят новости. В момента те се изкупуват от големите компании, които предпочитат да не провеждат развойна дейност, а да закупят един такъв иновативен стартъп, за да допълва производствените им възможности“.
Според проф. Чобанов иновативните компании налагат нов продукт, а това обикновено е много рисково.
„Затова много малко от стартъпите успяват, но тези, които успеят отиват на глобално ниво“, смята ученият.
Той подчерта, че Министерството на икономиката е инициатор в тази област и подпомага процеса.
„Обществото е ангажирано, отделят се пари на национално ниво. На прав път сме! Профилът на икономиката ни се движи в правилната посока“, категоричен е проф. Чобанов.
По думите му Четвъртата индустриална революция ще има драматични социални последствия.
„От една страна е хубаво, че роботите ще ни вършат работата, но възниква въпросът „Няма ли да станем ние самите излишни? Роботите не вършат вече само рутинна работа, а и аналитична такава. Много хора ще останат без работа. Естествено е тези хора да се преквалифицират“, посочи той.
„Това масовото производство ще доведе до масова задоволеност. Неслучайно вече се говори за базов доход, има страни, готови да го въведат, провеждат се експерименти с него в някои страни. Това значи, че на всички ще бъде осигурен базов доход, като хората могат дали да се занимават с производствена дейност или да се отдадат на развлечение“, допълни проф. Чобанов.
Той напомни пътя на човечеството в индустриализацията.
“Първата индустриална революция се характеризира с парната машина, която замества човешкия труд или животинската тяга. Втората индустриална революция се отличава с масовизиране на производството чрез въвеждане на поточните линии, като паралелно с това се появява електричеството. Третата пък е изобретяването на компютъра като основа на изкуствения интелект. Четвъртата е обединение на предишните. Тя е свързана с роботизация и създаване на роботи с електронен мозък. Така в машината се влага мозък и тя става човекоподобна. С една дума тя е дигитализиран робот. Цикълът драматично е скъсен“, обясни професорът.
Като пример той посочи банкомата, кафемашината, които ползваме в ежедневието си, но и изцяло роботизирани предприятия.
Вижте целия разговор!