Парижкото споразумение за опазване на климата дава резултат и доказателство за това е ръстът на инсталираните "зелени" мощности в световен мащаб. Това коментира Меглена Русенова, председател на Българската фотоволтаична асоциация пред Bloomberg TV Bulgaria.
Тя посочи, че соларните асоциации в ЕС се борят за отпадане на антидъмпинговите мерки за вноса на китайските фотоволтаични панели в ЕС, които завишават цената им. Чрез браншовата Solar Power Europe има лобиране за премахване на тези ограничения и 50% от държавите от ЕС са подкрепили идеята, каза още Русенова.
Тази подкрепа не е достатъчна за отпадането на мерките, но те са продължени само с 18 месеца и Русенова смята, че след като този срок изтече, може да се готвим за нов бум на зелените инсталации, но вече на пазарни цени, без задължително изкупуване на произведената енергия.
Пред Bloomberg TV Bulgaria експретът коментира и казуса с делото за злоупотреба с господстващо положение на "Газпром" на пазара на Централна и Източна Европа. Сега страната ни ще има шанс да получи своята енергийна независимост, "да скъса своето крепостничество от Русия", да търгува свободно с газ, както и да получава пазарно определяни цени от "Газпром", смята тя.
Това е факт след предложението на „Газпром“, получено чрез Европейската комисия, за освобождаване на газовия пазар в региона. Страната ни е на едно от последните места в ЕС по отношение на зависимостта от доставките на газ от Русия – 96%.
С предложението България вече ще може да обърне внимание на инвестициите в своята инфраструктура и така да защити стратегическото си, не само от географска гледна точка място в Енергийния съюз на ЕС, каза още експертът.
„Досега България нямаше възможност да пренася газ от други държави и това създаваше проблем с доставка на природен газ от Гърция", даде пример Русенова.
"Съгласно клаузи на договора „Булгаргаз“ се натоварваше с допълнително плащане към „Газпром“, ако препродаде количества, получени по договора с доставка на природен газ, а това правеше средата неконкурентна", каза още тя.
Коментара на експерта по казуса "Газпром" можете да видите във видеото: