Намаляването на броя на студентите, които ще бъдат приемани държавна поръчка (до 60% от общия брой), е стъпка в правилната посока, но е необходимо извършването на много по-сериозни структурни промени. Това коментира вицепрезидентът на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) Детелина Смилкова в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите ѝ университетите не са корпорации, но трябва да се управляват като такива.
"Висшите училища позволиха да има празно място, за да могат да се появят стотиците трейнинг компании и платформи", коментира още вицепрезидентът на ВУЗФ и добави, че това е огромно перо за финансов ресурс в западните университети.
"В чужбина университетът е предпочитан партньор за бизнеса, докато в България това все още не се случва", отбеляза още Смилкова.
Тя цитира последните данни на Лондонското училище по икономика и политически науки (LSE), според които онлайн университетите забавят темпа си на развитие, тъй като се наблюдава връщане към търсенето на традиционните университети. По думите на Смилкова в бъдеще традиционното образование ще се завърне или ще станем свидетели на някакъв хибрид между него и онлайн обучението.
Вижте целия разговор във видеото.