fallback

Г. Вулджев: Влизането в еврозоната ще облагодетелства политическата класа

Обвързването на българския лев към златото е много по-добър вариант от сегашния валутен борд или влизането в еврозоната

09:07 | 10.03.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Евентуалното влизане в еврозоната ще облагодетелства най-вече политическата класа. Не е задължително позитивните ефекти, които застъпниците на членството ни в еврозоната изтъкват – евтино кредитиране, ниски лихвени проценти, по-добър инвестиционен имидж , да станат реалност. Това заяви икономистът от ЕКИП Георги Вулджев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него има вътрешни рискове, на които ще бъде изложена България, влизайки в еврозоната. „Тези рискове в момента са елиминирани от съществуването на валутния борд. Те касаят фискалната дисциплина – ако влезем в еврозоната, политиците ни ще могат много по-евтино да взимат дълг, държавните ни облигации сега не се изкупуват от ЕЦБ, а тогава ще се изкупуват. Това означава, че нашите политици ще могат да предприемат активна монетарна политика, като финансират по-големи харчове“, обясни Вулджев.  

В момента правителството е сериозно ограничено откъм това колко може да си позволи да увеличава своите разходи. По-високите държавни разходи могат да се финансират чрез събиране на  данъци или чрез емитиране на дълг, но не и чрез „печатане на пари“ от старана на централната банка, поясни експертът.

Според него българските държавници не са по-добри от гръцките. "Ако премахнем валутния борд и преминем към еврото, ограниченията, които бордът носи, ще изчезнат и нашите политици ще имат свободата да харчат много повече, отколкото сега", заяви гостът.

Той цитира и изследването Transparency International за корупция, според което в България се живее по-зле от абсолютно всички страни в ЕС, включително Гърция.

Вулджев е категоричен, че в дългосрочен план резултатът от евентуално влизане на България в еврозоната по всяка вероятност няма да е по-богато население и по-висок стандарт на живот за всички, а точно обратното. Слабите и неефективни институции също са сред факторите, които според него имат значение за това дали ще бъде от полза приемането на еврото, или  не, посочи още икономистът.

Той застъпи тезата, че ако се премахне фиксингът към еврото, трябва да се премине към друг тип, например златото.

„Смятам, че това би бил по-добрият вариант и от сегашния валутен борд, и от влизане в еврозоната“, обясни Вулджев. Той добави, че най-лошият вариант при евентуално напускане на механизма е преминаването към плаваща валута.

Вижте още във видеото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:19 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още