В момента българската музика в ефира е около 5% до 10%, а според добрите практики в държави като Полша, Латвия, Румъния и Испания разумният процент е около 50%. Трябва да има промяна в Закона за радиото и телевизията, в които няма формулирано понятие българска музика, а се говори за европейски произведения.
Това каза Тихомир Георгиев, продуцент и DJ, член на новото Сдружение независимите автори, музиканти и продуценти (СНАМП), в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него при увеличаване на българската музика в ефира трябва да се отделя и достатъчно време за независима българска музика.
“Колкото и малко българска музика да се върти в българския ефир, тя е наложена от музикални компании, които имат свои интереси, а независими артисти, музиканти и продуценти почти нямат достъп до ефир, с малки изключения като гости за интервюта”, посочи Георгиев.
По думите му сдружението си е поставило за цел да продължи традицията за създаване на качествена българска музика от всички жанрове, като „ще издирваме и помагаме на млади изпълнители и автори от цялата страна, на които ще даваме път до медиите, трибуна, за да се популуляризират техните произведения“.
„Искаме да правим концерти, планира се ежемесечно издание компилация с българска музика на независими автори, която да се разпространява до редакторите и водещите в българските музикални медии", допълни вокалистът на група "Хоризонт" и член на управителния съвет на СНАМП Валери Славчев.
"Създаването на качествена музика е процес, който е зависим от чуваемостта на творчеството на българските автори и когато един български изпълнител и автор не успява да достигне до публиката, той много често се отказва и неговата песен не може да стане хит за поколения напред. Трябва да са мотивирани авторите да създават качествена българска музика, защото сега тя е под натиска на чужда култура и традиции", категоричен е той.
Вижте целия разговор във видеото