Българите губят над 400 млн. лева потенциални доходи годишно, ако държат спестяванията си само в банките. Необходима е диверсификация и 50% от дългосрочните спестявания да бъдат пренасочени към други финансови инструменти, които се използват масово в западния свят, като взаимни фондове, доброволни пенсионни фондове, инвестиционни застраховки, които носят по-добра средна доходност.
Това съветва Деян Василев от "Моите пари" в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него преобладава краткосрочното мислене, липсва доверие във финансовите пазари.
Василев обясни, че флуктуациите са в дългосрочен план – над пет години, над десет години, но "въпреки това те носят по-голяма средностатистическа доходност".
„На фона на спадащите лихви по депозити при 0,12% през 2016 г. не вярвам тенденцията за спестяване в депозити да се задържи толкова дълго, защото има икономическа логика. Спестяванията в депозити над 1 млн. лева се увеличават, въпреки че икономическата логика диктува това да са краткосрочни пари, редно е хората да знаят, че губят, ако държат спестяванията си в банки“, посочи Василев.
Той коментира и рекордните печалби на банките за 2016, като обясни, че те имат много добър марж – над 4%, което им гарантира силната година откъм печалби. За сравнение, лихвеният марж на банките в Централна Европа е около 2-2,5%, а в Западна Европа - под 1%.
Във връзка с бизнеса Василев е на мнение, че заради сивия сектор отчетите на много от малките и средните предприятия не отговарят на реалността, а това пречи да получават по-добри кредити от банките.
Вижте целия разговор във видеото!