fallback

„Тръмпономиката“ може да удари България, твърди анализатор

Америка ще следва модела на Китай за заетост, но с неоиндустриализация, посочи проф. Нако Стефанов

15:35 | 24.01.17 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Икономическите мерки, предложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, или т.нар. "тръмпономика", могат осезателно да ударят България, ако вследствие на ограниченията в свободната търговия се засегне например автомобилното производство в Германия, а тя прехвърли тежестта по свиване на производството върху други държави.

Това обяви проф. Нако Стефанов от СУ "Св. Климент Охридски" в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него страната ни не трябва да отлага реформите.

Наблюденията на анализатора показват, че още в началото на своя мандат Тръмп започна с реализацията на предизборните си обещания и "тръмпономиката" тръгна от първия ден с пълна пара.

„Предстои неоиндустриализация на САЩ, като целта е да се изгради една силна неоиндустриална Америка на базата на новите технологии, на 3D принтерите и др. Това е една изключително амбициозна програма, която действително има за цел да направи "Америка първа“, подчерта Стефанов.

Той е убеден, че по отношение на заетостта, САЩ ще следва модела на Китай за създаване на заетост чрез инфраструктура, но от друга страна ще "подготвя базата" за нов скок в посока неоиндустриализация.

„В този смисъл Китай остава наистина един ключов конкурент. ЕС, като се изключи Германия, е много назад в цялата тази ситуация, а Япония не успя да създаде собствена индустриална зона и ще бъде част от кръга на САЩ", посочи експертът.

В САЩ 18-20% от БВП е реална икономика, а останалото са финансови услуги и други, които носят пари, но не носят реална стойност, обясни професорът, който е японист и изследовател на Източна Азия. В Китай 60-65% от БВП е в резултат на реална стойност.

Проф. Нако Стефанов посочи, че в Китай също има преход към постиндустриална икономика.

Плюсовете на САЩ са, че са водещата иновационна сила в света по целия икономически спектър (във военната техника те делят тази позиция с Русия), това им дава много голям плюс, но въпросът е как иновациите да се превърнат в реална движеща сила за икономиката.

Китай има ролята на догонваща сила, но догонва с много бързи темпове. Там буквално всеки ден се създават нови технополиси, категоричен е Стефанов.

Прогнозите на учения са, че „ще се създадат няколко икономически блока в рамките на които ще има протекция, а между самите блокове ще има сериозна конкуренция".

Според него единият вероятно ще бъде Американският - САЩ, Канада, Южна Америка, друг блок ще бъде Източноазиатският, но Япония вероятно ще бъде част от Американския.

"Ще видим каква ще бъде ролята на Европейския съюз. Зависи дали Германия ще успее да запази това пространство около себе си или поради липса на потенциал ще бъде принудена да отстъпи и да се смали и като икономическа, и като технологическа, и като финансова зона. При всички случаи ще има търговски войни, категоричен бе проф. Стефанов. 

Той посочи, че самият Тръмп твърди, че Китай отдавна води търговски войни и реално не е далеч от истината.

"Въпросът е да не прерастват в горещи войни. Това е естествено състояние на глобалната икономика", категоричен е анализаторът. 

Той е сигурен, че „ще видим нови форми на протекционизъм, но те определено ще бъдат по-гъвкави". 

Ученият прогнозира още, че все по-масово ще навлизат роботите и изкуственият интелект в икономиката.

„Ако това бъде използвано правилно, може да доведе до процес, подобен на този, който се наблюдава в селското стопанство - все по-малко хора работят на полето, но са се появили много нови професии. Може да се върви към намаляване на работното време, както и към намаляване на работната седмица и съответно подобряване на качеството на живот, убеден е той.

Вижте целия коментар

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:52 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още