Миналата година Световната банка и Европейската комисия променяха три пъти в посока нагоре прогнозите си за основните икономически показатели на България. Очаквам за 2016 година България да е на второ или на трето място по ръст на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) в Европейския съюз, което никога не се е случвало в новата история на страната.
Това обяви икономистът Владимир Каролев в ефира на "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria, като обясни, че очаква тази тенденция да продължи и през 2017 г.
Според него има редица фактори, които са допринесли за икономическия растеж, като те са свързани с пазара на труда.
Каролев посочи, че през последните две години са създадени близо 70 хил. нови работни места, а безработицата е почти на нивата от 2008 - най-добрата година за икономиката на България.
“Не се наблюдава и такава сезонност в сравнение с предходните години. В Агенцията за инвестиции има близо 20 големи одобрени проекти", изброи още факти в подкрепа на прогнозата си за макроикономическата ситуация той. "Комбинацията между външни фактори за отворена икономика като българската е благоприятна. Правят се и реформи, но ми се иска да се ускори и пенсионната реформа.“
По думите му има добро усвояване на средства по европейските проекти, като само по програма JEREMIE в малките и средните предприятия са влезли 330 млн. евро за последните две години.
Владимир Каролев предупреди, че "има връзка между корупцията и богатството на една нация, но тази връзка не е правопропорционална, има други неща, които трябва да се направят".
"България имаше значително подобрение през 2002 – 2007 година, преди влизането в Европейския съюз, но оттогава има увеличение на корупцията и сега сме на нивата преди 2001 година, но не само корупцията влияе на икономическия растеж", убеден е икономистът.
Какви са рисковете за европейската икономика заради популизма в политиката на Европейския съюз? Вижте повече във видеото: