През тази година Федералният резерв на САЩ ще бъде поставен под доста по-голям натиск от страна на играчите на пазара в сравнение с последните години. Може би най-важната причина е смяната на властта в щатите. Това неминуемо променя самата конюнктура на икономиката, както и на вътрешната и външната политика и рефлектира върху решенията на Федералния резерв.
Това коментира Андрей Стойчев, главен дилър в Deltastock, в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.
„Изненадах се от намерението за няколко покачвания на лихвата през тази година, особено поглеждайки една година назад, когато имаше категорични намерения за четири покачвания, а видяхме само едно в края на годината“, допълва Стойчев. По думите му тогава единственото покачване и липсата на други бяха оправдани от международните събития, които видяхме в началото на годината в Китай и в средата на година с раздора между Европа и Великобритания.
„Не смятам, че тази година ще е по-различна по отношение на политиката и икономиката в Европа, предвид изборите в големите държави в еврозоната. Проблемите и неяснотите около развитието на китайската икономика също стоят на дневен ред“, посочва Стойчев.
По думите му развиващите се пазари също страдат. „Развитието на една немалка икономика като турската е поставено на карта с оглед на политическите събития там. Така че всичко това ще трябва да бъде взето предвид от Федералния резерв“, смята той.
Според Стойчев ако намеренията на Доналд Тръмп и политиката му бъде реализирана поне наполовина, определено се очаква ускорение на инфлацията, което би накарало Фед да побърза с покачването на лихвените проценти.
„Както миналата година се съмнявах за четири покачвания, така и тази ще се съмнявам за три“, казва Стойчев.
Още от разговора за централните банки в САЩ, Европа, Великобрания и Япония, както и за влиянието им върху пазарите вижте във втората част на предаването:
Изминали издания на Invest/Or гледайте тук
Следете Invest/Or и във Facebook
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria