Отоплението се оказва проблем за училищата, които не са санирани. Над 6% от бюджета от издръжката е за отопление и е следващото по тежест перо в бюджета на общинските училища след заплатите и осигуровките. Това заяви Евдокия Гергова, директор на 93-то СОУ “Александър Теодоров-Балан” в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Гергова информира, че в партньорство с Община Слатина се подготвя документацията, за да се кандидатства за финансиране по проект, с който училището ще кандидатства за саниране.
“Инсталацията на училището е от неговото откриване през 1963 г. и има точки в края на сградата, които са слабо отопляеми. Би било добре повече от училищата да се санират, за се пести от енергията, посочи директорът на 93-то СОУ. "След реализацията на проектите колеги от санирани училища споделят, че не плащат толкова високи сметки, защото инсталацията не работи на толкова висока мощност.“
От своя страна, директорът на частното германско училище "ВЕДА" Валентина Денчева, която е представител на Асоциацията на частните училища, коментира удължаването на дървената ваканция за учениците и проблемите, пред които са изправени училищата в необичайно ниски температури.
Тя разкри, че въпреки локалното парно са принудени да използват климатици за отопление.
"Преди ваканцията във “ВЕДА” имахме над 30% отсъстващи ученици и учители по медицински причини", уточни Денчева.
Според нея проблемът има три аспекта - първият е отоплението, вторият е придвижването до сградите и третият е грипът.
Денчева е на мнение, че директорите трябва да вземат индивидуално решение и да носят отговорност за продължаване на ваканцията, защото температурата в училището не трябва да пада под 18 градуса.
„Материалът ще бъде наваксан. Няма да се наложи „отучване“ според новия закон, защото има допълнителни седмици и часове, освен тези, които така са вмъкнати в програмата, че материалът може да се редуцира и да бъде взет от учениците на 93-то училище“, сигурна е Евдокия Гергова.
Какви са коментарите на директорите за хода на реформата в образованието вижте във видеото: