fallback

Социален антрополог: В България средната класа е в процес на възникване

Хората със средни и над средните доходи са носители на културните ценности, посочи Харалан Александров

21:39 | 09.01.17 г. 5

В България средната класа е в процес на възникване и се опитва да се стабилизира. В големите градове тя започва да се осъзнава като такава и да има собствена версия за света. Зараждат се постматериалистически ценности. Това обяви социалният антрополог Харалан Александров в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него няма специален метод за определяне на хора, които принадлежат към средната класа.

„Има универсален метод, но той не е един. В България обаче няма хора с високи доходи и това е тъжен факт. Единият критерий за определяна на средната класа е имуществен или доходен. Смята се, че хора, които имат, по една от методологиите на Световната банка, над един и половина минимален доход попадат в средната класа, посочи Александров. "Истината е, че в различните общества критерият дали принадлежиш към средната класа, варира и той не зависи само от имущественото състояние, а дали си в норма -  дали си образован, дали имаш устойчива работа, дали изповядваш ценностите, които доминират в дадено общество.“

По думите на социалния антрополог „навсякъде средната класа не е само икономическият гръбнак, а е носителката на културната норма“.

Харалан Александров смята, че в България към средната класа се числят добре платените държавни служители – професии като учители, социални работници и полицията, които задават стандартите и ги възпроизвеждат, и социализират следващите поколения.

“В България има много малка група богати хора, крехка група хора със средни и над средните доходи и голяма група бедни хора. Не може да се каже чисто механично, че хората със средни доходи са средната класа, защото каква средна класа са те, ако трябва да покрият базисни потребности, независимо че са по средата на икономически конструирана пирамида”, убеден е той.

Той е на мнение, че общества като българското, които са с изцяло пирамидална и дори са „прищипана пирамида“, се сблъскват с проблем.

Като ново явление в България социалният антрополог определи нарастването на групата от хора, които възприемат икономическото неравенство, като нормално явление. Съвсем доскоро всяко икономическо неравенство се е възприемало като несправедливо, а забогатяването – като крайно подозрително.

“Съгласен съм, че в България няма достатъчно хора с високи доходи. Приходите не са единственият фактор, който определя социалното разслоение на обществото. Средната класа е носителят на социалната норма. Смята се, че едно общество е стабилно и функционира добре, когато има сравнително малка висша и нисша класа и голяма средна класа”, потвърди Александров.

Харалан Александров прогнозира, че средната класа в България е все още много крехко малцинство, но “активно малцинство и със сигурност ще търси и политическо представителство“.

Защо в България предприемачи със 100 или 50 служители се самоопределят в средната класа, редом с високоплатените си служители? На какво се дължи и какви са последствията от „огромната задлъжнялост на средната класа“ в Европа? Какво представлява и на какво се дължи процесът „финансиализация“, който се наблюдава в съвременното общество? Как той се транспонира в българската действителност?

Вижте целия коментар:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:19 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още