fallback

Само комплексни мерки ще решат проблема с качеството на въздуха в градовете

Преразглеждане на държавните енергийни политики, ограничения на вноса на дизелови автомобили и промени в данъците за колите ще подкрепят процеса

12:14 | 07.01.17 г. 5

Проблемът с влошеното качество на въздуха в София и големите градове на страната може да се реши с приемането на комплекс от мерки. Автомобилите са само част от проблема, коментира в предаването на Bloomberg TV Bulgaria “Светът е бизнес“ автомобилният експерт Калоян Желев.

Сред другите фактори, които влияят на замърсяването, с най-голяма тежест е отоплението на нискокачествено твърдо гориво.

„Трябва да имаме предвид, че автопаркът е София е най-новият в сравнение с всички останали региони, но заедно с това той е и най-концентриран. София е единственият град в България, в който автомобилите имат голяма тежест, средногодишно половината (от замърсяването – бел.ред.) идва от автомобили", коментира Желев.

За смогът през зимата обаче основна вина носи отоплението на дърва, допълва Боян Рашев от denkstatt.

„От 1993 до 2015 отоплението на дървесина в домакинствата е скочило 8 пъти в цялата страна. Енергийните политики през последните десетина години направиха така, че чистите източници на енергия – топлофикация, газ, да станат по-скъпи в сравнение с дървесината“, коментира Рашев.

Той подчерта също, че в Европа масово се ползват дизелови автомобили в сравнение със САЩ или Япония например. Контролът върху вноса на дизелови автомобили в България е слаб, като системите им за пречистване масово се премахват с цел оптимизация на мощността.

Рашев посочи, че има нужда от промяна на данъчната система и автомобилите да не се облагат на базата на тяхната мощност, а на нивата на изхвърляните азотни оксиди и фини прахови частици.

„Тогава ще стане много по-скъпо да имаш дизелова кола, особено ако е стара и неподдържана. Също така трябва да се забрани вносът на дизелови коли без филтър за фини прахови частици, което значи автомобили, не по стари от 2008 г.“, коментира той.

„По отношение на отоплението има два аспекта – единият е с бедността, другият е хора, които могат да си позволят каквото си искат, но им харесва да имат камина. Има отлив от централизирано отопление, не толкова в София, колкото в другите градове, в полза на дървата“, посочи той. В тази връзка има нужда от преразглеждане на държавните енергийни политики, за да станат чистите енергии по-атрактивни. 

Целия разговор можете да видитe на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:37 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още