fallback

Доколко новите технологии застрашават работните места?

При всички случаи ще останат много сфери, в които човекът е незаменим, според експерт

09:54 | 07.01.17 г. 3

Несъмнено има застрашени професии заради технологичния напредък, но не можем да страдаме от това, че човечеството се развива. Това коментира Огнян Траянов, основател и собственик на „Технологика“ и председател на българската мрежа на Глобалния договор на ООН, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

“Ролята на Европа е дава тон къде и кое е етично, кое е добро. Хората няма за какво да се страхуват. Всички трябва да се преустроим“, коментира той.

Според него при всички случаи ще останат много сфери, в които човекът е незаменим.

„Големите заплахи са, че човечеството се развива по спирала.  Така, както в момента четвъртата индустриална революция се развива противоположно на първата такава – от масово производство и унификация, вече говорим за персонификация и достъпност. Глобализацията ще се превърне чрез техническите средства в едни изолирани микросветове, смесица между реален и виртуален свят. Проблемът е дали човечеството ще може да подготви младите хора да превъзмогнат това“, допълни Траянов.

 „Микроекспериментите с безусловен базов доход винаги са обречени на неуспех, защото някои хора ще бъдат стимулирани изкуствено, изкуствено ще повдигнат чувството си за стандарт. Но когато това се приложи за всички, те отново ще се върнат на дъното“, коментира идеите за въвеждане на безусловен базов доход гостът.

„Образователната система, изградена по времето на първата индустриална революция, е абсолютно неадекватна на новите условия. Тя се базира на унификация. Трябва да има персонализирано образование“, смята още Огнян Траянов.

Вижте целия разговор във видеото

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:53 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още