fallback

П. Ганев: Финансовата децентрализация на общините не се случва в пълен мащаб

Областите, които усвояват най-много европейски средства, не успяват да догонят средноевропейското ниво на благосъстояние, твърди икономистът

09:10 | 02.12.16 г.

В последните 5 години негативните демографски тенденции се запазват, предприемат се малки стъпки по отношение на политиката на местно ниво, а финансовата децентрализация не се случва в пълен мащаб. Въпреки това се забелязват положителни примерни с развитието в определени региони, които успяват да излязат от кризата. Това коментира икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев в интервю за предаването Investbook по Bloomberg TV Bulgaria по повод петото годишно издание на доклада "Регионални профили: показатели за развитие". 

По думите му столицата вече успява да достигне средноевропейските градове (подобни населени места в Централна Европа) по брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението. „В същото време София изпреварва над 2 пъти втория най-голям град в страната, както по инвестиции, така и по БВП", посочи още Ганев.

Въпреки това се наблюдават и някои негативи, сред които липсата на добра администрация, сигурност, околна среда, допълни той.

Икономистът коментира и влиянието на европейските фондове върху развитието на регионите в България. По думите му изследването показва, че областите, които усвояват най-много европейски средства, не успяват да догонят средноевропейското ниво на благосъстояние, както и да намалят разликата със София. 

Какво развитие на регионите трябва да очакваме през 2017 г., както и в дългосрочен план, вижте във видеото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:54 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още