Кредитите в швейцарски франкове са били привлекателни за потребителите заради изгодния курс на тази валута и перспективата той да не се вдига рязко. Добрите лихвени равнища също са фактор. Това коментира Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, по повод казуса с франковата задлънялост, по който Комисията работи.
Маргаритов припомни, че след рязкото поскъпване на франка през януари 2015 г. редица кредитополучатели у нас нямаха възможност да погасяват задълженията си по взетите заеми.
"Целият валутен риск, според подписаните договори, се поема от потребителя – нещо, което ние от Комисията за защита на потребителите счетохме за несправедливо", каза той.
По думите му споразумението, което КЗП подписа с банката, раздавала най-много кредити в швейцарски франкове в България, предвижда разпределение на валутния риск, като банката поема 80% от него, а потребителят – 20%. Тази формула е залегнала по същия начин и в Закона за ипотечните кредити, каза Маргаритов.
По думите му занапред хората могат да бъдат спокойни, че при възникването на подобен проблем с кредит във валута, различна от лева, няма да съществува риск за потребителите от рязкото покачване на курса на съответната валута.
Над половината от около 2 хил. кредита, които са взети в швейцарски франкове у нас, са в банката, с която КЗП постигна споразумението, допълни шефът на комисията.
Повече за мерките на КЗП преди голямото пазаруване около празниците можете да видите във видеото.