fallback

Изчерпан ли е солидарният осигурителен модел?

Закърпената пенсионна реформа с промените от 2015 г. е тотален управленски провал, коментира финансистът Любомир Христов

11:54 | 22.11.16 г.

Демографската криза спешно налага нова дискусия за пенсионно-осигурителния модел у нас. Това коментира проф. Любомир Стефанов в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria, изразявайки обаче съмнение, че в настоящата политическа ситуация би могло да се постигне съгласие за подобна радикална промяна.

Според него е време да се замислим дали солидарният осигурителен модел, заложен в т. нар. първи стълб на пенсионната система в България, не е изчерпан най-вече от гледна точка на демографските тенденции.

По думите му една реформа, касаеща пенсионната система, трябва да бъде обмислена с лаг във времето – поне 60-80 години.

"Ако се прави радикална промяна в пенсионната система, то тя трябва да бъде валидна само за генерациите от момента на нейното влизане в сила. Поне още 40-50 години сегашната система ще оказва влияние", смята експертът.

Необходимо е ускоряването на темпа на увеличение на възрастта за пенсиониране и осигурителния стаж, заяви още той.

Инвалидните пенсии са най-трудната част от пенсионната реформа, каза още експертът и уточни, че България може направо да вземе работещ модел.

Резки движения с дълъг хоризонт в областта на пенсионната система, които не са обмислени, няма да доведат до положителни резултати, подчерта още той.

В краткосрочен план могат бързо да се предприемат действия за всички добавки към реалната пенсия на хората, така че тя да достигне до минималната такава, осигурена по политически съображения. Тези добавки следва да се финансират от фонд "Пенсии, несвързани с трудовата дейност", а не от фонд "Пенсии", смята проф. Стефанов.

Закърпената пенсионна реформа с промените от 2015 година е тотален управленски провал, коментира финансистът Любомир Христов в предаването. Тя показва управленска немощ, защото Кодексът за социално осигуряване се ремонтира на парче.

Промените, които се правят, следва да са валидни поне за 40-50 години напред, за да може осигурените лица да си направят сметката, посочи финансистът.

Още може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:19 | 07.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още