В случай че мечтите на популистите по целия свят се сбъднат и станем свидетели на т. нар. популоикономика, то повечето икономисти очакват значително забавяне на глобалния икономически растеж. Фактът, че свободната търговия увеличава просперитета, е един от малкото принципи, с който са съгласни икономисти с иначе различни разбирания.
Тази теза застъпи в последната лекция от летния онлайн курс на Investor.bg по повод 15-тата годишнина на сайта главният редактор на финансовата медия Бойчо Попов.
По думите му е по-малко ясно обаче как ще се разпределят печалбите и загубите в различните общности и държави при един подобен икономическо модел. Основните жертви според него вероятно ще са развиващите се пазари, сред които спадат Китай и Индия, чийто бизнес модел е да предоставят на западните индустриални държави готова продукция. От друга страна - последните икономически проучвания показват, че нарастващата конкуренция в ниския ценови сегмент от Азия и Латинска Америка е унищожила по-нископлатени работни места в западните индустриализирани нации.
Затова е много вероятно нискоквалифицираните работници първоначално да се възползват от тази политика, ако правителството харчи повече пари, увеличава заплатите и усложнява чуждестранните доставчици чрез по-силен контрол и високи мита.
Но решаващият въпрос е – докога е възможно това. Едно твърде невнимателно разширяване на държавния дълг може да повиши силно инфлацията и да доведе до значително повишаване на лихвените проценти. Въвеждането на защитни мита при вноса може да оскъпи значително например мобилните телефони, компютрите и мебелите. И логично служителите ще могат да си позволяват по-малко неща със заплатите си.
Повече за това как може да разграничим популистите и как тяхната политика може да повлияе на икономиката вижте във видео материала, а останалите лекции вижте тук!