Преговорите между петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и преди всичко отношенията между Русия и САЩ са факторът, който може да промени ситуацията с надпреварата кой ще е следващият генерален секретар на ООН. В момента сме в период на голямо изостряне на конфликти, всичко ще зависи от това доколко те ще успеят да намерят допирни точки. Това коментира политологът Борислав Виларов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Забелязвам, че за разлика отпреди, сега повечето страни от Източна Европа започват да се обединяват около кандидатурата на Кристалина Георгиева“, посочи той.
Според него Георгиева се е представила на много добро ниво при изслушването за генерален секретар на ООН.
"Георгиева акцентира на 3 основни момента – климатичните промени, устойчивото развитие и превенцията при кризи. Всичко това беше пречупено през визията, че са необходими реформи. Не виждам нищо неолиберално в нейното изказване за това, че парите трябва да се управляват ефективно и едва след това трябва да се търсят нови ресурси", заяви той.
Думите му бяха провокирани от мнението на политолога Иво Инджов, според когото свръхочакванията за представянето на Георгиева не са се оправдали и тя е говорила доста шаблонно.
"Сред критиките е, че тя изразява една неолиберална гледна точка. Трябва да се правят реформи, разбира се, но когато има голяма бежанска вълна, земетресения, други кризи, трябва да има пари, които да са осигурени в аванс", подчерта той.
Според него двете български кандидатури са по-скоро минус за България, макар че може да се намери и нещо положително от факта, че се фокусира повече внимание върху нашата страна.
Вижте целия разговор във видеото: