Потенциалът на секторите биоземеделие и алтернативен туризъм е огромен и тепърва ще се разгръща, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Стоилко Апостолов, управител на фондация за биологично земеделие „Биоселена" по повод седмото издание на фестивала „Зелени дни“.
Докато преди 20 години малко хора са знаели какво е биоземеделие, днес в България има над 6 хил. сертифицирани производители и преработватели, каза той.
При влизането на България в ЕС през 2007 г. сертифицираните биопроизводители са били 600. Така след прилагането на евросубсидиите този брой се е увеличил в пъти.
Запазената природа трябва да носи повече доходи на местните хора, коментира още гой.
По-важно е България да се хареса като "село" на европейците – със запазен пейзаж и тишина, а не като дестинация „четири сезона“, коментира председателят на Българската асоциация на алтернативен туризъм (БААТ) Любомир Попйорданов.
Той посочи, че за малките и средни производители биосертификацията е „висока летва“ - сложен и дълъг процес, което оскъпява храните. Това е важно за износа, но като туристическа дестинация можем просто да ползваме предимствата на чистата храна, която хотелите да купуват, смята той.
Важно е българската храна да се реализира в българските хотели, а не там туристите да ядат продукти от Китай, Франция и Германия, допълни той.
Вижте още във видеото: