Предложението на Европейската комисия (ЕК) за нова директива за общия цифров пазар е възможно вместо да доведе до смислена реформа да предизвика сериозен дисбаланс. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria адвокат Емил Георгиев.
Една от първите проблемни области според него е достъпът до съдържание онлайн.
„Говорим за банални действия, като например споделяне на линкове в социални мрежи. Ако вземем буквално предложението на ЕК, операторите на тези платформи и правоносителите трябва да сключват споразумения, по силата на които Facebook ще трябва да подлага на мониторинг какво качват клиентите. Това е технически възможно, но представете си за какво затормозяване става въпрос“, каза Георгиев.
Facebook ще се договори с някои субекти, други ще останат страни и така ще имаме по-беден интернет. Аргументът е честно възнаграждение за авторите и правоносителите, разясни Георгиев.
„Най-неприятното в случая е, че отговорността на Facebook и Google се обръща с главата надолу. Те ще бъдат заставени да подлагат действията на потребителите на предварителен мониторинг. Тук разликата със следенето в интеренет е много малка“, каза той.
Предложението на Брюксел няма да оцелее в сегашния му вид, предстоят политически дебати, прогнозира експертът.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.