България има потенциал за развитието на билкарството, защото сме на трето място в света по многообразие на лечебни растения, като имаме и традиции. Това каза Емил Елмазов от Съюза на билкарите в България пред Bloomberg TV Bulgaria.
Като пример за развит сектор той даде пример Китай, който е разпространява успешно продуктите си. "Не можем да намерим световна столица или голям град без китайска медицина. Този процес бе значимо подкрепен от тяхното правителство и държава", каза той.
По думите на Елмазов ароматерапията е част и продължение на билкарството и не се ограничава само с розовото и лавандуловото масло.
"Има много възможности да се заменят химически лекарства с ароматерапевтични субстанции, които се правят от чисти етерични масла“, каза той и посочи, че това е потенциална ниша за развитие.
„Защо трябва непременно да произвеждаме сурова и първично обработена продукция, а след това при нас да се връщат скъпоструващи препарати“, коментира експертът.
Реколтата на основните етерично-маслени култури за България - роза и лавандула, не беше от най-добрите. Имаме ниски добиви при лавандулата спрямо предишни години и сериозно климатично влияние при розите, заяви Филип Лисичаров, представител на Асоциацията по етерични масла.
Вижте още във видеото:
Можете да гледате още в сайта на Bloomberg TV Bulgariа.