fallback

Няма губещи от отпадането на ДДС върху дарените храни

Стойността на бракуваните храни ще бъде оползотворена, а бюджетът може да спечели

10:40 | 13.09.16 г.

Отпадането на ДДС върху дарените храни е перфектното решение, при което няма губещи. Около това мнение се обединиха депутатът от Реформаторския блок Петър Славов и председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев в ефира на "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

Те смятат, че с промените цялата стойност на бракуваните храни ще бъде оползотворена, а бюджетът може дори да спечели, тъй като ще отпадне необходимостта той да финансира институции, които закупуват и раздават такава храна.

След като промените бяха одобрени единодушно на първо четене в парламента, Славов изрази надежда те да влязат в сила от 1 януари догодина, както и да бъде вдигнат лимитът даренията да не превишават 0,5% от оборота на дарителя. 

Той посочи, че годишно се изхвърлят около 700 хиляди тона храна и близо 1,5 милион души ще могат да се възползват от такива промени. Депутатът каза още, че бизнесът има голямо желание да дарява и дори да му е скъпо сега, той пак го прави, макар и в по-малки обеми със сътрудничеството на неправителствените организации

"Битката е много дълга, но големият въпрос е въобще за ДДС върху храните. За целия ЕС размерът на ставката е 9%, а в България продължава да стои на ставка от 20%“, посочи Кирил Вътев. 

Той припомни, че съседна Румъния намали ставката от 24% на 9%, а статистиката показва, че приходите в държавния бюджет като абсолютна стойност са се увеличили, защото високата ставка на ДДС е стимул за злоупотреби, каза предприемачът.

Според него големият ефект от премахването на данъка върху дарените храни ще е преди всичко социален и чрез достигането на по-голямо количество храна до повече хора ще намалее значително битовата престъпност.

Още от разговора може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:00 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още