Различията между европейските страни за приема на бежанци остават и солидарността е ерозирала. Това коментира Симеон Николов от Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения пред Bloomberg TV Bulgaria.
„Проблемът е, че досега България не участваше в подготовката и вземането на решения заедно с големите страни. Например Дъблинското споразумение беше преработено през април - май и в него има нови моменти, които не са в български интерес – поне две от трите промени. То бе работено при закрити врати в Еврокомисията и ние фактически не участвахме в тези промени. Това касае и други документи, които се преработват“, заяви експертът.
Затова според него за премиера Бойко Борисов предстоят трудни разговори с лидерите на останалите европейски страни.
Нов момент по думите му е въпросът дали в България ще има релокационен център, който да връща нелегални мигранти в Турция. Този вариант е неизгоден за България, смята Симеон Николов. Той допълни, че в западноевропейските страни обстановката е доста напрегната и в периферните страни вероятно ще бъдат изградени лагери за трайно заселване на бежанците.
От пристигналите в Европа 80% ще останат, смята Симеон Николов.
Първата страна, в което влезе мигрантът, поема грижата за него. Въвежда се едно ново правило, което също е неизгодно за нас – всеки мигрант при влизане в първа страна да се регистрира. Ако се регистрира в следваща страна, той губи всякакви права, освен медицинските грижи, даде пример за промените той.
Д-р Мохд Абуаси от Центъра за близкоизточни изследвания коментира, че свалянето на сирийския президент Башар Асад вече не е приоритет за големите държави. При избори по думите му сирийският народ ще реши въпроса. Териториалната цялост на Сирия не е заплашена, смята той.
Вижте още във видеото: