fallback

Вучева: След стрес тестовете може да влезем в „чакалнята“ на еврозоната

БНБ изпрати изключително позитивни сигнали към обществото и бизнеса в страната, твърди д-р Боян Иванчев

20:33 | 17.08.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След проверката на активите на банките и стрес тестовете вероятно ще последва административната процедура за влизане на страната в ERM II (механизъм, известен като „чакалнята на еврозоната). Това мнение изказа в интервю за Делян Петришки в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria проф. Христина Вучева, бивш финансов министър.

„Не сме чули такова изявление от страна на управителя на БНБ, но скоро можем да го очакваме. Не съм оптимист за това какъв отговор ще получим, но важното е, че ние сме направили това, което трябва, като държава", добави проф. Вучева. Тя припомни, че проверките са част от обещанието на новия управител на БНБ Димитър Радев в програмата, която той представи пред парламентаристите. В България стрес тестове се правят и досега, но в такъв мащаб преглед на качеството на активите не бе правено, поясни още проф. Вучева. 

Преди около месец след вота за Brexit отново пред Bloomberg TV Bulgaria бившият замeстник-министър на икономиката София Касидова заяви, че "на България се предоставя безспорно уникална възможност“ и „голям шанс“ за влизане в еврозоната, „който не бива да се пропуска“.  „След турбуленциите, които се случиха и показаха уязвимостта на страните от ЕС, този процес ще бъде съкратен и чакалнята няма да бъде две години, а може би много по-кратка“, заяви Касидова. Стрес тестовете са проведени по методика, характерна за ЕЦБ и другите европейски държави, макар и от български специалисти, поясни от своя страна и д-р Боян Иванчев, доктор по икономика. „Аз поставям проверката на качеството на активите на цялата банкова система в България в положителен контекст. Това е добре за страната ни, за банковата ни система, за икономиката ни", каза той.

Според Вучева проверките не са излишни, защото банкирането е дейност, която подлежи на регулация, а кризата през 2008 г. до голяма степен се е дължала на отслабване на регулациите. „Обществото трябва да получи своята по-голяма доза доверие към банковата система. То страда от синдром на непрекъснато недоверие. Но този резултат трябва да убеди много хора в България, че българската банкова система и българската централна банка работят добре“, поясни проф. Вучева. На подобно мнение е и д-р Иванчев. По думите му проверките са показали, че няма никакви проблеми в банковата система. „Имаме средна капиталова адекватност от първи ред в размер на 18,9%. Това не е значително над минималната адекватност, това е 4 пъти над минимално изискуемото. Това са изключително позитивни сигнали към обществото и бизнеса в страната“, поясни той.

 

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:58 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още