Банките преминаха успешно най-голямото събитие за сектора тази година – прегледът на качеството на активите и стрес теста. Това коментира председателят на Асоциация на банките в България (АББ) Петър Андронов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
„Проверката на активите бе голямото събитие, през което преминахме тази година“, уточни Андронов, който е и главен изпълнителен директор на СиБанк. „Това е еднократно валидиране на отчетите на банките. То удостоверява отделните позиции на банките и изисква много време. Това не се прави всяка година и дано да не се прави всяка година, защото означава, че банковият надзор не работи. Това упражнение е и легитимация на работата на регулатора. Европейската централна банка го направи, когато поемаше надзор над европейските централни банки, за да е на ясно какво поема.“
„Резултатите не ни изненадаха“, заяви банкерът. „Те са по-добри, отколкото си представяхме, че могат да бъдат, на фона на консервативната методология, която използва централната банка, и на фона на сравнително по-тежкия стрес тест, който приложихме в България.“
По думите му обаче отличното представяне не бива да бъде повод за самодоволство, а нивото трябва да се подобрява.
„Резервът, който имаме в банковата система, е добър, макар че не е разпределен равномерно“, коментира още Андронов.
Той подчерта, че стрес тестове се правят непрекъснато. Като в България „ги правим над 15 години. Това е част от надзорната техника, но до сега не са оповестявани.“
„Централната банка направи консервативна и строга проверка. Ние, от банките, очакваме така да продължи този надзор, за да не се налага да правим нови такива оценки“, добави председателят на АББ.
Банкерът оцени още, че кредитният портфейл на банките малко е нараснал, но с характерния темп от последните години. „Не се усеща да се е променила кредитната активност“, каза той във връзка с първоначалните очаквания, че проверките на качеството на активите и стрес тестовете могат да занижат активността по раздаване на кредити от страна на банките.
Андронов коментира и влиянието на „лихвената диета“ на ЕЦБ върху европейската банкова система, както и рисковете пред българския ипотечен пазар.
Цялото интервю гледайте във видеото
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria