Създаване на фонд за подпомагане на енергийно бедните и комплекс от механизми за разсрочване на сметки и опрощаване на лихви. Това са част от мерките, които омбудсманът Мая Манолова предлага за защита на уязвимите потребители в процеса на енергийната либерализация.
В предаването Investbook по Bloomberg TV Bulgaria тя посочи още, че институцията, която оглавява, настоява и за ваучерна система, която да служи за плащане на сметки и за подмяна на уреди – енергийно неефективни с такива, които спестяват.
„Предлагаме да се забрани спиране на електрическото захранване зимните месеци на уязвими семейства, също така да бъдат защитени всички потребители на либерализирания пазар, като разполагат с информация кой търговец какви условия предлага“, каза още Манолова.
„Особено притеснително е, че либерализацията на енергийния пазар стартира през април, а вече в средата на лятото няма конкретни анализи какви ще бъдат ефектите от нея и най-вече как това ще се отрази върху уязвимите групи“, заяви омбудсманът.
След провеждането на специален форум по темата, в който участваха редица институции, беше представен меморандум, в който всички страни настояват за комплекс от мерки, които да облекчат уязвимите потребители в процеса на либерализация.
„Официално представеният от правителството социален пакет обхваща много малка част от енергийно бедните - около 500 хил. Домакинства, което според властта е 1,1 млн. души. При това предвидената социална тарифа е 7,60 лв. на домакинство или 3,20 лв. на човек, което е смешно и по никакъв няма да защити хората в новите условия на много доставчици на енергия и много търговци на ток“, каза Манолова.
По думите й „България за съжаление е енергийно най-бедната страна независимо какъв показател ще вземем“.
Подробности вижте в целия разговор: