Българите не са станали по-богати и не се чувстват по-богати, но са по-сигурни за доходите и работното си място и именно това е причината прогнозите да сочат ръст на планираните покупки през следващите 12 месеца. Това мнение изказа доц. Григор Сарийски от БАН в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Експертът обясни, че в момента, в който българинът започне да се чувства по-сигурен за доходите си, веднага планира и по-големи покупки. Именно през февруари и март, когато безработицата падна трайно под 10%, НСИ отчете и най-високите темпове в оборотите при продажбите на дребно.
Разходите на работодателите за труд нарастват всяка година според националната статистика, но от това не следва, че българите забогатяват и причината е в направените разходи, каза експертът.
Според икономиста това, което „закотвя“ българската икономика, е преобладаването на отрасли с ниска добавена стойност в България. Но пък от друга страна това ще подпомогне стабилизирането на пазара на труда, смята експертът. Той прогнозира, че темпът на растеж няма да е висок, но българите ще могат да бъдат сигурни за доходите си за известен период от време.
Що се отнася до доходите на домакинствата в световен мащаб, експертът посочи, че политиката на количествените улеснения не подпомага малките домакинства.
"В момента няма ефективно лекарство, с което да лекуваме световната икономика", заяви експертът. Той допълни, че това, което отличава една държава от друга, са данъчната политика, политиката по доходите и делът на капиталовите доходи.
"Мерките, които се взимат за спасяването на икономиката, подпомагат основно домакинствата с големи доходи. Онези, които са на върха на пирамидата и разполагат с над 1 млн. долара, през 2010 г. притежаваха 35% от световното благосъстояние, а през 2014 - 45%. Това е в следствие на количествените улеснения. При средното домакинство делът на капиталовите печалби е около 14%. Това е причината за изместването на доходите", каза още икономистът.
Още от разговора може да гледате в сайта на Bloomberg TV Bulgaria