fallback

Христова: Неравенството на доходите в Европа се влошава в последните 10 години

Производителността на труда в България е около 40% от средното за ЕС, а доходите изостават повече от четири пъти, каза бившият социален министър

10:46 | 15.07.16 г.

Ключът за преодоляване на неравенствата между страните от ЕС по отношение на доходите е в стимулиране на кохезионните политики по сближаване. Това каза бившият социален министър Христина Христова в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Тя посочи, че неравенството между европейските държави по доходи се задълбочава през последните 10 години. А България е на последно място по средна цена на труда в Европа – едва 4 евро на час. И въпреки че производителността на труда в България е около 40% от средното за ЕС, доходите изостават повече от четири пъти, каза бившият социален министър.

Христова отбеляза, че България изостава по ръст на доходите, докато в ЕС плавно се покачва средната цена на труда. Тя акцентира, че това изоставане у нас се случва на фона на колосалното увеличение на минималната работна заплата.

По думите на Христова наблягането на кохезионната политика е много важно за страната ни.Тя даде пример със Словения, която е сравнително нова страна членка на ЕС, но нивата на заплащане са много по-високи от тези в България и Румъния като нови членки. 

Дисбалансите са обхванали целия пазар на труда, коментира още Христова. И даде пример с последните данни на НСИ за структурата на безработицата, според които 60% от безработните са трайно безработни.

През последните години се наблюдава и дисбаланс на пазара на труда предвид факта, че ръстът на доходите в държавния сектор изпреварва този на частния. Дисбалансът е и на регионално ниво. Редно е там, където има производителност, а именно в частния сектор, ръстът на доходите да изпреварва този на публичната администрация, каза Христова.

Още от разговора може да видите в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:35 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още