fallback

Върховенството на закона е над принципите на централната банка на Словения

Властите в страната са нарушили европейското законодателство с обиските в институцията, според експерт

19:53 | 08.07.16 г.

Върховенството на закона трябва да е над принципите на централната банка. Това коментира професорът по икономика Петер Грозник, финансов директор на Gorenje, пред Bloomberg TV Bulgaria.

Коментарът на Грозник е по повод заплахата Европейската централна банка (ЕЦБ) да изправи страната пред съда заради полицейските обиски в централната банка.

Припомняме, че в сряда словенската полиция претърси търговски помещения на четири места в Любляна, включително централната банка. В разследването са събирани доказателства във връзка с предполагаеми нередности при банковата реформа през 2013 г.

"Аз не съм правен експерт и моето мнение е чисто финансово, но полицията разследва централната банката, защото няколко банки бяха национализирани по време на банковата криза. Част от инвеститорите загубиха пари и имат право да знаят дали тази национализация е проведена по всички правила", коментира Грозник.

“Словения е член на Европейския паричен съюз и що се отнася до защитата на интелектуалните права вярвам, че никой не трябва да бъде над закона. Правата на частните инвеститори също трябва да бъдат защитавани. Така че ако има подозрения, че процесът не е извършен коректно, трябва да има разследване”, допълва той.

На въпрос какви са обвиненията срещу управителя на словенската централна банка Бощян Язбец и срещу още трима замесени във воденото разследване, Грозник каза, че не е запознат с конкретните обвинения, но "централната банка беше национализирана и частните инвеститори загубиха доста пари”. “Президентът Язобец е замесен в процеса и за това срещу него се води това разследване", обясни той.

По думите му банковата система на Словения е в много добро състояние. “Няколко банки бяха финансирани, няколко други национализирани”, каза още икономистът. "Всички основни индустриални компании казват, че след много трудните времена от 2013 г., когато бяхме на ръба на фалита, в момента банковата система функционира нормално", заключи той.

В предаването в развитие по Bloomberg TV Bulgaria финансистът Борис Петров коментира, че действията на властите в Словения нарушават европейските принципи и нормативни актове, които определят неприкосновеността на архивната информация, собственост на ЕЦБ, независимо къде е съхранена тя. 

По думите му властите трябва да четат внимателно не само националното, но и международното законодателство преди да правят такива агресивни акции, затова и според него реакцията на председателя на ЕЦБ Марио Драги е оправдана.

Според него дългосрочните последици от операцията ще са свързани с това, че ще се влияе върху бъдещите решения на банките, защото процесът на оздравяване на частни институции включва поемане на загуби от техните кредитори и акционери.

Разговора с Петер Грозник можете да видите тук

Разговора с Борис Петров можете да видите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:41 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още