След излизането на Великобритания от ЕС финансовият елит ще се оттегли от Лондон и ще се насочи не към Франкфурт, а към Цюрих. Тази прогноза направи в ефира на Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.
Той посочи, че кампанията в страната за референдума се е водила погрешно – изтъквани са били негативните последствия от напускането на общността, но не и какви са позитивите от оставането на Острова в състава на ЕС.
Според Данев Brexit ще има много негативно отражение за българския бизнес. Износителите във Великобритания няма да могат да се възползват от предимствата на единния пазар и ще се изправят в директна конкуренция със страни като Индия и Пакистан, които са членове на Британската общност.
Данев обаче е категоричен, че могат да бъдат намерени и много ниши за българските производители.
В отговор на въпрос дали Brexit може да бъде използван като извинение за бавене на политики, изпълнителният председател на БСК посочи, че българският бизнес има проблем с българския политически елит, липсата на прогнозируемост, с неустойчивата система и липсата на правораздаване. Това се вижда ясно от отлива на капитали и инвестиции от страната, допълни той.
Междувременно работодателските организации у нас вече изразиха своите опасения от забавянето на нотификацията на наредбата за намаляване на тежестта за бизнеса, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници.
В писмо до генералния директор на Дирекция „Конкуренция“ Герт-Ян Купман от АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ коментираха, че излизането на Великобритания от ЕС може да доведе до нови пазарни трудности за енергоемките производства и настояват за ускоряване на одобрението на наредбата.
Четирите национално представени работодателски организации са разговаряли с представители на ЕК през април. На тази среща е имало заявено очакване, че нотификацията може да бъде получена до края на юни, а Купман е определил този срок като „изпълним“.