Недоволството на лечебни заведения от новите договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е повсеместно и „Пирогов“ не е изолиран случай. Това каза председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев пред Bloomberg TV Bulgaria. Случва се това, за което БЛС предупреждаваше още преди месеци, посочи той.
Венцислав Грозев даде разяснение откъде идва проблемът, за който болниците започнаха да алармират сега.
Проблемът идва от това, че постигнатото като споразумение в преговори с касата след неподписването на Националния рамков договор, беше видоизменено, отчете председателят на БЛС. „Буквално Здравната каса не се съобрази с него – като финанси и като организация“, обясни Грозев.
„БЛС настояваше да не се сключват договори с болниците на база брой легла по клиники – това не означава, че ще сме безконтролни в харченето на ресурс, нормално е да има контрол и разумно разходване на пари, но не да се превръща във фикс идея и да се защитава само бюджет. Здравеопазването не е само бюджет“, категоричен е той.
„Охраняването“ на бюджета не е най-добрият начин на поведение, смята Грозев. Не може необходимостта от легла по здравна карта да е 50 легла, а по договор да са 40, даде пример той. „Като се намали броят легла и тяхната компетентност, дори в спешност не могат да бъдат обслужвани пациентите“, посочи той.
БЛС вече получава данни и от други области на страната, че леглата и финансите са намалени подобно на „Пирогов“.
„За мен проблемът е нечуваемостта на гласа на разума, това, на което БЛС държи. Ако нещата бяха приложени като постигнати споразумения по рамковото договаряне, ситуацията нямаше да е така сега“, каза Грозев.
БЛС настоява за продължаване на преговорите по рамковото договаряне. „Трябва да се спре порочната практика да влизаме в готов бюджет, в който да се наместваме по някакъв начин“, каза той.