fallback

Какво се крие зад желанието на Bayer да купи Monsanto?

Германската компания отдавна иска да разшири присъствието си в селскостопанската индустрия и особено в разработката на нови сортове семена

20:33 | 13.05.16 г. 2

Възможността за потенциална сделка, при която Bayer AG да купи Monsanto Co., породи спекулации, че германската компания ще трябва да продаде някои свои активи, за да финансира сделката по създаването на най-големия доставчик на семена и селскостопански химикали в света.

Според запознати, днес ръководството на Bayer е провело закрито обсъждане за оценяваната на 43 млрд. долара сделка за Monsanto, но представители на двете компании отказаха коментар.

Сделката би включила към собствеността на Bayer марки като Roundup, най-продаваният хербицид в света, и повече от 2 000 сорта семена.

„Ако от Bayer са готови да отделят милиарди, ще стане! Всъщност точно това е проблемът,“ казва Луц Крафт, бивш директор в Bayer, който в момента е съветник по селското стопанство в консултантската фирма ChemAdvice GmbH. „Последствията за финансовия отчет на Bayer и интегрирането на компанията са двете най-големи предизвикателства.“

Безпрецедентна консолидация

Самото сливане на двете компании е малко вероятно да се натъкне на значителни пречки в антитръстовите закони, но може да засили внимателното наблюдение над няколкото компании свързани с безпрецедентната консолидация в тази индустрия. Регулаторните органи вече разглеждат сливането на стойност 130 млрд. долара между Dow Chemical Co. и DuPont Co., а органите по националната сигурност в САЩ трябва да дадат оценка на предложението на China National Chemical Corp. за придобиването на швейцарската Syngenta AG срещу 43 млрд. долара.

Bayer и базираната в Сейнт Луис Monsanto имат общ годишен приход от 67 млрд. долара през 2015 г., като 37% от него е от фармацевтични продукти, включително лекарства без рецепта и продукти за диагностика, а 39% са от химикали за селското стопанство.

Според Джо Уолтън, анализатор в Credit Suisse Group AG в Лондон, инвеститорите вероятно ще поискат поне 40% премия за Monsanto, но американската компания може да не поиска да сключи сделка дори на тази цена. Това ще направи сделката трудна за преглъщане от страна на базираната в Леверкузен германска компания, чиято пазарна стойност се оценява на 79 млрд. евро (90 млрд. долара).

Втората по големина германска компания може да плати част от сделката в брой с 15 млрд. евро, събрани чрез емитиране на дълг, може да емитира допълнително акции или да продаде свои активи, включително фирмата си за медикаменти за ветеринарството.

Bayer отдавна иска да разшири присъствието си в селскостопанската индустрия и особено в разработката на нови сортове семена. Компанията вече е тръгнала да осъществява плановете си и продава своя дял в компанията си за пластмаси Covestro AG чрез първично публично предлагане, а през 2014 г. придоби медикаментите без рецепта на Merck & Co.

При евентуална сделка Bayer ще придобие и славата на Monsanto като една от „най-презираните“ компании в света.

Повече по темата можете да разберете от коментара на Славчо Маринов от Bloomberg TV Bulgaria

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:26 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още