Здравната вноска в България трябва да се повиши от 8 на 10%, каквито са ставките за облагане на доходите на физическите лица и корпоративният данък. Тази позиция изрази бившият здравен министър Илко Семерджиев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той обаче напомни, че България заделя малко над 4 на сто от БВП за здраве, което „определено не е в синхрон със страните членки на ЕС, където средно между 8 и 9 на сто е делът за здраве“.
Твърденията за това, че здравният сектор е недофинансиран, са мантри, каза още Семерджиев. Финансирането на българското здравеопазване ще бъде определено с постиженията на икономиката, смята бившият здравен министър. За него въпросът дали здравеопазването има нужда от още пари е друг въпрос. И предположи, че ако министърът смята да увеличава парите за сектора, следва да увеличи здравната вноска, а не да узаконява, че някои пациенти ще ползват по-малко независимо, че плащат повече.
Така той разкритикува пакетите, като посочи, че с тях има дискриминация по диагноза, има неравномерен достъп до медицинска помощ. Семерджиев обясни, че когато казваме, че хората, боледуващи от социално-значими заболявания, ще бъдат с приоритет лекувани и финансирани, трябва да знаем, че това означава затруднен достъп за всички останали.
Семерджиев посочи, че разликата между размера на годишните здравни вноски на българите, които плащат най-малко, и тези, които плащат най-много, е 2000 лв. Той определи като „абсолютна несправедливост“ осигурени, които плащат осигуровките си, да чакат, за да получат здравна помощ и да им се предлага да платят още веднъж, за да я получат веднага, ако ги наредят в листа на чакащите, което предвижда на практика отпадналата идея за два пакета здравна помощ след решението на Конституционния съд. Затова екпертът попита: „Как ще обясниш на добрия платец, че няма да получи здравеопазване само защото боледува от леки заболявания?”.
По думите му всички промени на МЗ не биха могли да се нарекат здравна реформа, тъй като реформата е свързана с подобряването на системата и на качеството на обслужване на пациентите – нещо, което не се случва. Напротив - създава се хаос, който принуждава здравната система да се занимава със себе си, не с болните, коментира той.
Здравната каса не може да бъде демонополизирана, а само поставена в условията на конкуренция, каза Семерджиев. И напомни обаче, че това няма как да се случи, защото доброволните здравни фондове бяха ликвидирани със закон преди две години, което е „изключително голям проблем“. Преди това доброволните фондове бяха един вид „частни каси“ и на тях можеше да бъде възложено заместващо осигуряване, което сега не може да се случи.
„Истинската конкуренция, която може да понижи цената и да повиши качеството на здравната услуга, е между доставчиците на медицински услуги“, каза експертът.
Още от разговора вижте в Bloomberg TV Bulgaria