fallback

Черен борсов старт на годината в Азия

В Китай търговията беше преустановена, след като сривът на водещия индекс CSI 300 достигна 7%

10:13 | 04.01.16 г. 16
Автор - снимка
Създател

Повечето пазари в Азия стартираха годината със сериозни спадове заради публикуваните в понеделник слаби данни за китайската индустрия, които предизвикаха загриженост за развитието на втората по големина икономика в света.

В Китай търговията беше преустановена, след като сривът на водещия индекс CSI 300 достигна 7%. Автоматичният механизъм за прекратяване на търговията беше активиран в същия ден, в който влезе в сила, предава Bloomberg.

След волатилната търговия през миналата година китайските власти въведоха механизма за защита. При колебания от над 5% търговията се преустановява за 15 минути, при колебания от над 7% борсата се затваря за остатъка от деня. Така днес, сред първоначалото 15-минутно прекъсване, търговията беше преустановена, след като курсовете продължиха да спадат.

За негативното настроение се погрижи преди всичко китайското индустриално производство. То се свива през декември за десети пореден месец, както показва анкета на Markit и Caixin. Изследването се фокусира по-скоро върху малките и средни частни фирми. Официалното проучване, което разглежда преди всичко най-големите държавни компании, също показа в петък свиване за пети пореден месец, макар и с малко по-скромни темпове, до 49,7 пункта. 

През последните няколко години производственият сектор в Поднебесната империя се бори с по-слабото вътрешно и външно търсене. Потреблението се забавя до най-ниските си темпове от десетилетия насам. С изключение на САЩ, останалите търговски партньори на Китай записват по-ниски темпове на растеж, което води до забавяне и на външното търсене. Икономиката на Китай все още е прекалено зависима от износа, въпреки надеждите на правителството да я преструктурира към икономически модел, основан предимно на вътрешното търсене.

Очаква се заради слабото търсене в страната и чужбина, свръхкапацитета при фабричната активност и охлаждането на инвестициите Китай да отчете през 2015 г. най-слабия си икономически растеж от 25 години - около 7% спрямо 7,3% през 2014.

Сериозна роля за спада на индексите изигра и предстоящото изтичане на забраната големи акционери да разпродават дяловете си в публични компании. Забраната беше въведена от китайския борсов надзор през лятото по време на пазарния срив. Много по-малки акционери се разделиха днес с книжата си, защото предполагат, че и големите инвеститори ще направят това след изтичането на срока. 

Геополитическата ситуация в Близкия Изток също носи сериозни притеснения за пазарите. Саудитска Арабия прекрати дипломатическите си отношения с Иран в отговор на щурмуването на посолството на кралството в Техеран. Напрежението между двете страни е заради екзекуцията на шиитския духовник Шейх Нимр Ал-Нимр, за която Иран предупреждаваше, че “ще струва скъпо” на Саудитска Арабия

И на други азиатски борси индексите отчетоха силни загуби. В Япония Nikkei за 225-те водещи компонента се срина с 582,73 пункта, или 3,06 на сто, до 18 450,98 пункта. С това индексът падна до най-ниското си ниво от почти десет седмици. По-широкият Topix се сви с 37,63 пункта, или 2,43 на сто, до 1 509,67 пункта.

MSCI, който обхваща азиатско-тихоокеанските акции извън тези в Япония, загуби 2,5 на сто. 

Shanghai Composite се срина с 6,85 на сто до 3 296,66 пункта, а Shenzhen Composite - с 8,1 на сто. В Хонконг Hang Seng index е надолу с 2,48 на сто до 21 370,62 пункта.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:53 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още