fallback

Американските акции и петролът поскъпнаха с около 2%

Dow Jones скочи с близо 300 пункта, а Nasdaq Composite се покачи с 2,5%, за да излезе от зоната на корекция

23:15 | 02.09.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите индекси на Wall Street финишираха търговията в сряда със силни ръстове, като отчасти се възстановиха от най-лошото начало на септември от 13 години насам. Фокусът на инвеститорите падна върху данните за американската икономика, цените на петрола и по-спокойните глобални пазари, отбелязва CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се повиши с 1,82%, или с 293,03 пункта, до 16 351,45 пункта. Широкият индекс Standard & Poor's 500 отбеляза ръст от 1,83% до 1 948,86 пункта, осъществен благодарение на технологичния сектор. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite пък се извиси с 2,46% до 4 749,98 пункта, за да излезе от зоната на корекция.

Данните от деня показват, че през юли фабричните поръчки нарастват с 0,4%, т.е. по-бавно спрямо очакванията за покачване от 0,9 на сто. Това обаче е вторият по ред месечен ръст, който е стимулиран от силното търсене на автомобили. Прирастът на поръчките на стоки за дълготрайна употреба е ревизиран от 2% на 2,2%.

Федералният резерв на САЩ публикува своята „Бежова книга“, в която посочи, че икономиката расте с по-бързи темпове, а енергийният сектор, по-скъпият долар и неизвестните пред Китай се явяват по-големите рискове.

Данните на ADP, разпространени преди началото на търговията, показват ръст на новите работни места със 190 хил. през август спрямо очаквания за 200 хил. Това е петият месец през последните шест, в който новосъздадените работни места в частния сектор са по-малко от 200 хил.

Производителността на труда обаче нараства с 3,3% през второто тримесечие, което е най-силното покачване от над 18 месеца, докато разходите за труд намаляват с 1,4%, показват ревизираните данни.

Други статистически данни разкриха, че седмичните молби за ипотеки скочиха с 11,3% след спада на лихвите миналата седмица.

Но за инвеститорите ключовата информация за състоянието на американската икономика и за евентуално вдигане на лихвите от страна на Фед през септември, ще дадат данните за трудовия пазар, които ще бъдат публикувани в петък.

На пазарите на суровини на фокус е петролът, чиято цена се върна над 46 долара за барел, въпреки че седмичният доклад на Администрацията за енергийна информация на САЩ показа ръст на запасите от „черно злато“. Непосредствено след публикуването на данните суровината заличи 4% от стойността си.

В крайна сметка в сряда фючърсите върху суровия петрол с доставка през октомври поскъпнаха с 1,92% до 46,31 долара за барел. Контрактите върху златото пък поевтиняха с 0,49% долара до 1 133,10 долара за тройунция.

На корпоративния фронт акциите на Apple поскъпнаха с 4,3% до 112,34 долара, а тези на Microsoft – с 3,68% до 43,36 долара за брой. Технологичните гиганти се оказа най-печелившите сред сините чипове на Dow Jones.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се покачи до 2,19%, а тази по 2-годишните ДЦК кръжи около 0,72%.

Доларът поскъпва спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, като курсът на еврото доближава 1,12 долара, а йената се задържа при курс от 120 йени.

Още новини за китайската икономика и влиянието им върху пазарите можете да гледате във видеото на Bloomberg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:30 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още