fallback

Китайската страст към шоколада вдига цената на какаото

Продажбите на шоколад в Народната република са се удвоили през последните десет години

14:42 | 30.01.14 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В Китай навиците се променят доста бързо - докато преди като подарък за китайската Нова година стигаше вързопче с ядки, днес трябва да има и дървено сандъче, пълно с шоколадови бонбони на белгийския производител Godiva. А това, междувременно, влияе на целия световен пазар. В момента сме свидетели на най-дългата фаза на недостиг на шоколад за последните 50 години. Виновните за това развитие са ясни - китайците са открили своята привързаност към сладкия продукт. По данни на Международната организация за какао (ICCO) със седалище в Лондон глобалното търсене на какао ще превиши предлагането през дванадесетте месеца до октомври 2014 с около 70 000 тона. Този дефицит ще съществува поне до края на 2018 г., смята главният статистик в ICCO Лоран Пайпитън. Това високо търсене има пряко отражение и върху цената на какаото. Американската агенция Bloomberg анкетира 14 шоколадови производителя – те очакват само през идната една година увеличение на цените на какаото с около 15 на сто.

Най-голям ръст в търсенето в момента има в Китай. Продажбите на шоколад в Народната република са се удвоили през последните десет години. Продажбите бяха насърчени преди всичко от променящата се култура за подаръци на китайците. Богато и възможно най-бляскаво опакованите пакети включват напитки, съдържащи какао, и се превърнаха в един от най-популярните сувенири. Средностатистическият китаец в момента яде по 200 грама шоколад годишно. За сравнение в Германия потреблението на глава от населението е 9,5 килограма. Това развитие в Далечния изток обаче бе отчетено и на финансовите пазар. Майк Мастърс, фонд мениджър на Masters Capital, посочва, че не просто лакомниците в Китай са отговорни за бързо растящите цени, или поне не директно, а спекулантите на стоковите борси. В края на краищата те са разбрали, че китайците ще продължат да консумират повече.

В очакване на нарастващото търсене особено мениджърите на хедж фондове са купували повече какао. Така че това допълнително подгрява цените на световните пазари. „Най-голямата част от търговията се базира на спекулации в момента", казва Мастърс. Той изчислява този дял на 70 до 80 на сто.

За разлика от бедните развиващи се страни, Пекин има мощно средство за влияние под ръка: Министерството на земеделието може да купува хранителни стоки по целия свят и да ги излива на вътрешния пазар. Средствата за това са на разположение: Китай разполага с чуждестранни резерви на стойност около 3,7 трлн. долара, които може да използва за закупуване и на селскостопански продукти. В случая на какаовите зърна обаче, поне засега, китайското ръководство не вижда необходимост от намеса.

Иначе цената на какаото продължава възхода си. Какаовите фючърси достигнаха 2 868 долара за тон към 27-и януари, най-високата им цена от средата на септември 2011 г. Фючърсите на какаото са скочили с 34% за последната една година, като изостават само след тези на природния газ. Повече по темата вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:20 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още