В началото на месеца беше публикувана интересна статистика, според която доходите на 85-те най-богати хора на планетата се равняват на общите доходи на най-бедните 3,5 милиарда. Според Нуриел Рубини факторите зад това нарастващо неравенство в доходите и богатството включват тенденцията на загуба на работни места заради новите технологии, присъединяването на 2,5 милиарда китайци и индийци към глобалния пазар на труда, както и глобализацията на пазарите.
Според икономиста или западните правителствата ще направят нещо за повишаване на квалификацията и образованието за хората, или ще се окажем изправени пред вълна от протести, насочени срещу глобализацията.Що се отнася до финансовия риск Рубини смята, че най-лошото от кризата вече е зад гърба ни. Рискът от разпадане на еврозоната, от фискална криза в САЩ, от твърдо приземяване в Китай и от война между Израел и Иран заради ядрения спор сега е значително по-нисък. Растежът в развитие икономики ще се ускори – повече в САЩ и Великобритания и по-слабо в Европа и Япония, допълва той.
Рубини все пак предупреждава за изоставане в потреблението, както и на пазара на труда. Инфлацията ще е ниска и централните банки ще запазят разхлабената си монетарна политика, прогнозира той.
Цялото интервю с Нуриел Рубини може да видите във видото на Bloomberg!