Президентът на Международният валутен фонд Кристин Лагард предупреди политиците да внимават и да не допускат грешки, които да спънат крехкото глобално възстановяване. Тя заяви, че Конкресът на САЩ трябва незабавно да увеличи тавана на дълга, а Федералният резерв не трябва да оттегля финансовите си стимули твърде рязко, пише CNBC.
Тя отбеляза, че световната икономика все още е под влиянието на финансовата криза от 2008 г. и последвалата я Голяма рецесия. През следващата седмица МВФ ще публикува своята прогноза за световния икономически растеж. Вчера това вече направи Световната банка.
Тя каза още, че Европа излиза от рецесията, но определи възстановяването като неравно. Някои европейски нации все още са обременени с големи дългове и кредитни ограничения. Според нея Европейската централна банка може да предостави целево кредитиране, за да подпомогне възстановяването.
За големите развиващи се икономики като Китай, например, Лагард изтъкна, че финансовите регулации трябва да бъдат затегнати, а властите трябва да внимават за издуването на балони при активите.
Администрацията на президента на САЩ Барак Обама не спечели подкрепата на представителите на Конгреса за увеличение на квотата на страната в МВФ.
Въпреки неуспеха при постигането на консенсус за квотата Кристин Лагард вярва, че мярката ще получи одобрението на Конгреса. Тя каза, че, ако МВФ разполага с повече ресурси за кредитиране, това ще бъде в полза за страните, които все още са притиснати от финансовата криза. Това ще бъде и в интерес на САЩ, изтъкна още Лагард.
По същото време Китай призова финансовата институция да се придържа към ангажимента си за осигуряване на повече подкрепа за развиващите се пазари. Критиката отправи говорителят на китайското Министерство на външните работи Хун Лай. Той обвини индиректно САЩ за провала в постигането на консенсус за квотата на най-голямата икономика в МВФ.
Конгресът трябва да одобри финансирането на МВФ, с което да бъдат завършени предприети реформи от 2010 г. и така Китай да стане третата държава с най-голяма вноска във финансовата институция. Ако бордът на МВФ се поднови, превъзходството на Западна Европа ще намалее.
Промяната на квотите, които дават право на глас, няма да се случат без одобрението на САЩ, които държат контролния пакет.