fallback

Dow Jones се върна над 15 000 пункта в началото на сесията*

Американската политика неизбежно ще доминира и днес на пазарите, а все още не се очертава близък край на бюджетния фарс, коментира анализатор

18:44 | 04.10.13 г.
Автор - снимка
Редактор

Основните американски индекси отчитат слаби печалби след колебливо начало на днешната сесия, но липсата на финансиране за американското правителство, запазваща се за четвърти ден, опъва нервите на инвеститорите, съобщи CNBC.

Dow Jones напредва с 0,27% до 15 037,19 пункта, надхвърляйки психологическата граница от 15 000 пункта, след като вчера остана под нея за пръв път от 6 септември насам. Акциите на Boeing Co., поскъпващи с 1% до 116,40 долара за брой, водят печелившите в индекса на сините чипове, докато тези на Merck & Co. Inc., понижаващи стойността си с 0,5%, натежават в най-голяма степен върху представянето му.

Standard & Poor's 500 печели 0,39% до 1 685,23 пункта, като всичките му ключови подсектори са на положителна територия начело с компаниите от сектора на здравеопазването и производителите на стоки за масова употреба. Nasdaq Composite се повишава с 0,53% до 3 794,46 пункта.

„Прилича на предишни блокирания на финансирането на американското правителство, които нямаха категоричен неблагоприятен ефект върху общия апетит за риск“, пишат в своя бележка от днес Хамиш Пепър и Бари Нап от британската банка Barclays. „При валутната търговия щатският долар е като цяло по-слаб в противоречие с типичната обстановка на избягване на риска“, добавят те.

В своя реч вчера генералният директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, че един провал по отношение на повишаването на тавана на дълга на САЩ преди 17 октомври, когато се очаква американското правителство да привърши разполагаемите средства, може да нанесе удар на световната икономика и предупреди, че икономическият растеж в страната може да се забави под 2% още през тази година.

Подобен смисъл вложи в изказването си и управителт на Японската централна банка Харухико Курода, според когото бюджетната безизходица в САЩ може да дестабилизира световните финансови пазари, ако се проточи.

„Американската политика неизбежно ще доминира и днес. А все още не се очертава и близък край на бюджетния фарс, като председателят на Камарата на представителите Бейнър се обяви против него и ще трябва още веднъж да се опита да съгласува по-прагматична позиция в рамките на партията“, пише Крис Сиклуна, икономист в Daiwa Capital. „Но твърдолинейните републиканци трудно ще отстъпят. А междувременно икономическата дезинтеграция, причинена от блокирането на дейността на правителството на САЩ, и вероятно в по-значителна степен – от несигурността и удара по доверието от опасенията за тавана на дълга, които не изчезват, ще се увеличава“, добавя той.

Публикуването на месечния доклад на американското правителство за работните места бе отложено заради неплатения отпуск на служители на правителствените агенции. Очакванията са икономиката на САЩ да е добавила 180 000 нови работни места извън земеделския сектор през септември, като през август те бяха 169 000.

Акциите на Facebook повишават стойността си с 2,5% до 50,41 долара за брой, след като Instagram обяви планове за пускане на реклами през следващите няколко месеца. Социалната мрежа придоби компанията за споделяне на снимки и видеоклипове през април миналата година срещу 1 млрд. долара.

Пазарната капитализация на Potbelly се разширява с близо 140% до 33,59 долара за акция при дебюта ѝ на борсата Nasdaq, след като при първичното си публично предлагане веригата магазини за сандвичи реализира 7,5 млн. акции при цена от 14 долара за брой – малко над очаквания ценови диапазон. 

Днес социалната мрежа Twitter подаде официално заявление за излизане на борсата. Вижте подробностите в коментара на Нейра Чехич от Bloomberg!

*Актуално към 17,30 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още