Федералният резерв на САЩ води финансовите пазари към катастрофа, обяви за пореден път известният с мрачните си прогнози анализатор и инвеститор Марк Фабер. Причината е, че централната банка съвсем скоро ще изпусне контрола върху пазара на акции, заявява той в интервю за Bloomberg.
Фабер се опасява, че действията на Фед са достигнали фаза, която е вкарала политиката в режим на „QE Unlimited” – или неограничено печатане и вливане на все повече и повече пари на финансовите пазари. Както е известно, в сряда ръководителите на централната банка оставиха без промяна политиката си за изкупуване на държавни облигации за 85 млрд. долара месечно.
Това според него вреди изключително на обикновените хора, защото резултира в поскъпване на суровините. Именно те засягат хората, а не благоприятният ефект, който има вливането на ликвидност за пазара на акции. Причината е, че едва около 11 на сто от всички американци имат някакви инвестиции на фондовата борса, посочва той.
Бензинът поскъпва, а в същото време дългосрочните лихвени проценти се увеличават. Това натежава на домакинствата и значително се различава от ефектите, които Фед преследва с вливането на пари, смята Фабер.
Какво очаква Фабер от пазара на злато и защо назначаването на Джанет Йелън начело на Федералния резерв би направило Бен Бернанке да изглежда като изключително рестриктивен банкер-ястреб, въпреки неограниченото вливане на средства – вижте в интервюто на Bloomberg.