Фючърсните контракти върху петрола поевтиняват минимално в четвъртък, след като официални представители на един от най-големите производители на суровината – Саудитска Арабия обявиха, че ще предпазят всички от производствени загуби вследствие на евентуални геополитически сътресения.
Стойността на търгуваните в Ню Йорк договори с доставка през октомври се смъква с 0,17 долара или 0,16%, до 107,39 долара за барел в електронната търговия. Предлаганият в Лондон конкурентен сорт брент пък поевтинява с 0,06 долара, или 0,05 на сто, до 110,14 долара за барел.
По-рано в четвъртък петролният министър на Саудитска Арабия Али ал Наими заяви, че страна му, както и другите големи производители на суровината остават "готови и способни да отговорят на допълнителното търсене".
"Ясно е, че геополитиката и спекулациите около нея се отразяват на цените", отбеляза ал Наими по време на среща на енергийни министри в Сеул, съобщава Dow Jones Newswires.
Изявлението бе направено на фона големите колебания в цените на петролния пазар в последните дни. Инвеститорите претеглиха вероятността за военен удар от страна на САЩ в Сирия, както и възможността ескалация за конфликта в други страни. Отчетено бе и влиянието на спада в производството в Либия вследствие на продължаващите стачки на работниците в добивната промишленост.
"Рекордните цени на петрола в развиващите се страни могат да накарат потребителите да намалят покупките. Според Deutsche Bank това е сериозен проблем, който може да доведе до траен спад в търсенето", коментира редакторът на Bloomberg Миа Саини.
Пет от големите развиващи се пазари – Южна Африка, Индия, Индонезия, Бразилия и Турция формират 32% от ръста в потреблението на петрол през тази година. Именно в тези икономики цените на "черното злато" скочиха значително и достигнаха рекордни нива. По тази причина се очаква и свиване на потреблението.
Отделът за анализи на стоковите пазари в Deutsche Bank очаква ефектът върху търсенето на петрол да бъде локализиран, но ако цените продължат да се повишават, това ще увеличи страховете от по-сериозен пазарен срив.
Експерти изтъкват, че минималното движение на стойността на петрола в четвъртък може би донякъде отразява повишено внимание на пазарните участници в навечерието на публикуването на месечния доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Изследването се очаква да бъде представено в 11:00 часа българско време.
Повече за движенията на петролния пазар вижте във видеото на Bloomberg!