Съединените щати работят за установяване на пълните подробности за напредъка на Huawei Technologies в технологията за чипове, новините за която разпалиха китайския национализъм и повдигнаха въпроси за ефективността на ограниченията на Вашингтон срещу огромния технологичен сектор в азиатската страна, пише Bloomberg.
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че правителството иска да знае точно как е направен процесорът в смартфона Mate 60 Pro на Huawei, чието разглобяване от Bloomberg News, разкри, че компонентът е само няколко години по-назад спрямо сегашното поколение чипове и е произведен от Semiconductor Manufacturing International Corp., за която важат американските санкции.
Съливан наруши мълчанието на Вашингтон, след като Huawei изненадващо пусна в Китай новия си смартфон без много шум, докато министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо беше на посещение в страната. Китайски държавни медии в сряда отново нарекоха чипа пробив в усилията за намаляване на зависимостта от американски технологии.
„Ще се откажа от коментар относно конкретния чип, докато не получим повече информация за неговия характер и състав“, посочи Съливан по време на брифинг в Белия дом във вторник. „Това, което ни казва обаче, е, че Съединените щати трябва да продължат своя курс на технологични ограничения, фокусирани конкретно върху опасенията за националната сигурност, а не върху по-широкия въпрос за търговското отделяне.“
Huawei и SMIC са обект на санкции от страна на САЩ, които им пречат да получат достъп до най-модерното производство на чипове и оборудване за правенето на компоненти поради опасения от потенциално подпомагане на китайската армия.
Mate 60 Pro, който работи със 7nm процесор Kirin 9000s, предполага, че имаа първоначален напредък в усилията на Пекин да се откаже от американската технология. Днес някои анализатори предположиха, че устройствотоможе да застраши продажбите на iPhone на Apple в страната, ако Huawei постигне по-голям мащаб. Базираната в Шънджън Huawei пусна флагмана без официално представяне, но новината бързо се разпространи в социалните медии, тъй като патриотичните настроения заляха Weibo и други социални мрежи, след като се появи първоначална информация за чипа и бързата му безжична свързаност.
Новината предизвика рали на акциите на китайските доставчици на чипове и търсенето на книжа на свързани с Huawei компании, които могат да се възползват от разработката на процесора. Анализатори, включително Едисън Лий от Jefferies, твърдят, че масовото производство на модела би могло да засегне Apple на един от най-големите ѝ пазари. Mate 60 Pro може да повлияе на продажбите на следващото поколение iPhone с до 38%, смята Лий.
„Стана много ясно, че индустрията за полупроводници е много стратегическа за всяка страна по света. Предвид геополитическите напрежения, всяка държава прави най-доброто, за да стабилизира и засили собствените си дейности“ в тази сфера, коментира Аджит Мануча, главен изпълнителен директор на индустриалната група SEMI. „Така че не съм изненадан, че Китай всъщност работи по това от години“.
Някои експерти предупредиха, че ръководената от САЩ глобална кампания за блокиране на достъпа на Китай до модерни технологии може да се провали, ако правителството не предприеме действия, ако бъде установено нарушение на тези ограничения.
Представителите на американските власти многократно са казвали, че се стремят да намалят риска, вместо да се постигне отделяне от Китай. Администрацията на президента Джо Байдън се опита да намали напрежението между двете най-големи икономики и военни сили в света във време, в което Пекин се бори с икономическа несигурност. През последните месеци Вашингтон изпрати висши представители като Раймондо и държавния секретар Антъни Блинкен в китайската столица, въпреки че тези пътувания изглежда не постигнаха особени резултати.
„Сега Huawei тества границите на САЩ. Ако Съединените щати не предприемат никакви действия, Huawei ще си помисли, че няма от какво да се страхува, а другите ѝ доставчици ще започнат да подражават на това, което прави SMIC, докато санкциите на САЩ ще се разпаднат“, посочва Лин Цун-нан, професор по електроинженерство в Тайванския национален университет.