Германското правителство обсъжда вътрешно ограничаване на износа на химикали, използвани в производството на чипове, за Китай. Според информирани кръгове предложението е част от пакет от мерки, с които да се откаже достъп на Пекин до стоки и услуги, необходими за производството на съвременни чипове, предава Bloomberg.
Този ход ще попречи на германски компании като Merck KGaA и BASF SE да продават някои химикали за полупроводници в Китай, твърдят източници на агенцията, които са помолили да не бъдат назовавани.
В опита си да постигне баланс между германските икономически интереси в Китай и загрижеността за националната сигурност и правата на човека германският канцлер Олаф Шолц напоследък заема по-твърда позиция спрямо Пекин. Отношенията между Европа и Китай охладняха, особено след като президентът Си Дзинпин и руският президент Владимир Путин обявиха „приятелство без граници" няколко седмици преди инвазията на Москва в Украйна.
Министерството на икономиката не е коментирало плановете.
Шолц и министърът на икономиката Роберт Хабек са в тесен контакт по този въпрос с европейските съюзници и САЩ, които настояват за глобално блокиране на достъпа на Китай до ключови технологии, включително полупроводници. Официални лица в Берлин твърдят, че няма натиск от страна на Вашингтон по този въпрос, а по-скоро силно желание за съвместна работа и сближаване на редиците срещу Китай.
Според източниците разговорите в рамките на управляващата коалиция за такъв контрол на износа са все още в начален етап. Правителството е наясно, че подобно решение може да засегне бизнес отношенията с Китай, който се превърна в най-големия търговски партньор на Германия.
Министерството на Хабек работи по пакет от мерки за засилване на икономическата устойчивост на Германия в определени области и за намаляване на едностранните зависимости от Китай. Идеята за въвеждане на контрол върху износа на химикали за чипове е част от тези планове.
Най-бързият и осъществим начин за въвеждане на такъв експортен контрол би бил да се добавят въпросните стоки и услуги към списъка на Германия на стоки с двойна употреба. Други подходи - чрез международни списъци и договори, биха били по-трудни за прилагане и биха отнели повече време.
Експортният контрол ограничава търговията с определени стоки, включени в списъка, които могат да се използват както в гражданския, така и във военния сектор. Целта на тези списъци на стоки с двойна употреба е да се предотврати разработването и разпространението на химически, биологични и ядрени оръжия и тайното производство на конвенционални военни оръжия.
Нидерландия се присъедини към усилията на САЩ за ограничаване на износа на технологии за чипове за Китай. Хага ще затрудни износа на продуктите на доставчика на чипове ASML за DUV (дълбок утравиолет (UV), което ще рече утравиолетова светлина с дължина на вълната по-малка от 200 нанометра), които са от решаващо значение за производството на най-модерните чипове.
Германия не разполага с такива технологии за производство на чипове, но Merck и BASF снабдяват компаниите по света с химикали, необходими за производството на полупроводници. Продукти или услуги на Merck могат да бъдат открити в почти всеки чип в света, докато BASF е пазарен лидер в Европа и в азиатския център за производство на чипове.
Без доставките от Merck и BASF за Китай може да стане по-трудно да разработва модерни технологии за чипове и дори може да бъде засегната способността му да произвежда обикновени полупроводници. Си Дзинпин насърчава държавните предприятия, изследователските институти и частните компании да разработват технологии, които могат да заменят чуждестранния внос, докато САЩ се опитват да забавят технологичния възход на Китай. Индустрията за производство на чипове в страната все още е на години зад TSMC и Samsung Electronics Co.
Въпреки вътрешните дебати относно тези ограничения в същото време Шолц се опитва да поддържа отворени отношения с Китай. Например, той е поканил китайския премиер Ли Цян в Берлин за разговори на 20 юни, както съобщи Bloomberg по-рано тази седмица. По време на разговорите Шолц иска да спечели Пекин като важен партньор по въпроси като мира и изменението на климата, но в същото време да очертае червени линии за всяка промяна на статуквото в Тайван, се казва в материала на агенцията.
Германското правителство е решено да намали експозицията на Германия към Китай, тъй като Берлин все още се бори с последиците от прекомерната си зависимост от руския газ. Въпреки че Берлин разглежда Пекин като системен конкурент, Шолц все пак е против откъсването от Китай, който е ключов търговски партньор и решаващ клиент за германския износ.
„Ние сме против откъсването [на отношенията], но сме за намаляване на риска", беше казал Шолц в тази връзка след срещата на върха на държавните и правителствените ръководители от ЕС за Китай през март. Процесът на намаляване на зависимостите във веригите за доставки, пазарите за продажби и преките инвестиции вече е започнал за много компании след руската атака в Украйна и ще определи следващите едно до две десетилетия, каза Шолц.