fallback

Експерт: България е плодотворна почва за стартъп идеи за наемане и реновиране на електроника

Една от най-новите тенденции е да се удължава животът на продуктите и те да минават през максимално много потребители, докато се рециклират, посочи Страхил Радовски

17:06 | 22.11.22 г.

България, макар че е малък и много консервативен пазар в много отношения, може да бъде плодотворна почва за развитието на идеи, свързани с кръговата и споделената икономика, като отдаването под наем на електроника и офис оборудване. Това мнение изрази в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Страхил Радовски, изпълнителен директор на Addit.tech, в коментар какви са устойчивите решения за намаляването на електронните отпадъци, както и предимствата от екологична и от утилитарна гледна точка на наемането на електронно оборудване пред закупуването.

„Това, което правим в нашия стартъп, е да отдаваме всякаква техника под наем,както на бизнес клиенти, така и на физически лица, като оперираме повече от две години на пазара“, каза Радовски. По думите му идеята се корени в кръговата икономика, защото в момента използването на електронни продукти не е много рационално.

"Много често потребителите, а и бизнесът не използват техниката си на максимален капацитет. Това често води до свръхпокупки и свръхконсумация на електроника. В Европа вече има подобни на нашия стартъп компании, които се развиват добре, и се опитахме да приложим идеята на кръгова и споделена икономика в България", обясни той.

Според мениджъра, на базата на наблюденията от работата на стартъпа, хората вече осъзнават плюсовете от това да се използва един продукт за определен период от време и след това той да се върне, без да го купуват, като се търпят "всички негативи на това да си собственик на един актив".

Радовски разкри, че Addit.tech започва предимно с потребителска техника – смартфони, компютри, лаптопи, гейминг конзоли, но с времето в портфолиото на стартъпа влизат и други продуктови категории, дори извън сферата на електрониката. "Един добър пример, който се оказа доста успешен при нас, са детските продукти. Това е типичен пример за продукт, който човек има нужда да използва само определено време – бебешки колички, столчета за коли за деца. След известно време те стават ненужни. Наемайки ги, без да ги купуват, тези продукти могат да се преотдадат на други хора", разясни стратегията мениджърът .

По думите му при преотдаване на такива продукти се удължава техният живот и се влиза в кръговата икономика, като не се консумират ненужно продукти.

"Една от най-новите тенденции е да се удължава животът на продуктите и те да минават през максимално много потребители, докато се стигне до момента да се рециклира", отбеляза Радовски.

Какви са зелените решения на бизнеса при използването на офис техника? Може ли да се даде живот на старото офис оборудване? С колко ще нараснат технологичните отпадъци през следващите 50 години? Какви цели си поставя светът в рециклирането? Какви трябва да са стимулите и достатъчни ли са политическите похвати и въвеждането на определени норми?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:06 | 22.11.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още