fallback

Nokia се изтегли от Русия, но остави зад себе си огромна разузнавателна система

Повече от пет години Nokia осигурява оборудване и услуги, с които Системата за оперативни разследващи дейности да бъде свързана с най-големия телеком в страната

13:24 | 29.03.22 г.

Nokia заяви този месец, че ще спре продажбите си в Русия и осъди инвазията в Украйна. Финландската компания обаче не спомена нищо за това, което оставя зад себе си: оборудване и софтуер, свързващ най-мощния инструмент на правителството за онлайн наблюдение на най-голямата телекомуникационна мрежа в страната, пише New York Times.

Инструментът е използван, за да се следят поддръжници на руския опозиционен лидер Алексей Навални. Разследващи казва, че инструментът е засичал телефонни разговори с враг на Кремъл, който по-късно е убит. Наричана Система за оперативни разследващи дейности (SORM), най-вероятно тя в момента се използва и докато президентът Владимир Путин улавя и заглушава антивоенните гласове в Русия.

Повече от пет години Nokia осигурява оборудване и услуги, с които системата да бъде свързана с най-големия телеком в страната – MTS, сочат документи на компанията, получени от NYT. Макар че Nokia не произвежда технологията, която прихваща комуникациите, документите показват как е работила със свързани с държавата руски компании, за да планира, насочи и отстрани проблеми с връзката на системата SORM към мрежата на телекома. Основната руска разузнавателна служба – ФСБ, използва системата, за да подслушва телефонни разговори, да засича имейли и текстови съобщения и да следи други интернет комуникации.

Документите, обхващащи периода от 2008 до 2017 г., показват в преди необявени детайли, че Nokia е знаела, че дава възможност на руската разузнавателна система да работи. Работата е била от съществено значение за Nokia, за да прави бизнес в Русия, където се бе превърнала в топ доставчик на оборудване и услуги на различни телекомуникационни клиенти, за да помогне на мрежите им да функционират. Бизнесът донесе стотици милиони долари годишни приходи, дори след като Путин стана по-войнствен в чужбина и затегна контрола у дома.

От години мултинационални компании се възползваха от нарастващото търсене в Русия на нови технологии. Сега световният гняв срещу най-голямата война в Европа от Втората световна война насам ги принуждава да преоценят ролите си.

Конфликтът в Украйна опроверга идеята, че продуктите и услугите са агностични. В миналото технологичните компании твърдяха, че е по-добре да остават в авторитарните режими дори ако това означава да следват законите, написани от автократите. Facebook, Google и Twitter трудно успяват да намерят баланса, когато са притиснати да налагат цензура, било то във Виетнам или в Русия, а Apple работи с държавен партньор, за да съхранява данните на клиентите в Китай, до които властите имат достъп. Intel и Nvidia продават чипове чрез дистрибутори в Китай, което позволява на властите да ги купуват за компютри, ползвани за наблюдение.

Уроците, които компаниите научиха от случващото се в Русия, може да имат последствия в други авторитарни страни, където се продават развити технологии. Правило, даващо на министерство на търговията на САЩ правото да блокира компании, включително доставчици на телекомуникационно оборудване, да продават технологии на подобни места бе част от закон, приет от Камарата на представителите през февруари.

„Трябва да се отнасяме към сложните технологии за наблюдение по същия начин, по който се отнасяме към сложните технологии за ракети или дронове“, каза представителят Том Малиновски, демократ от Ню Джърси, който бе помощник държавен секретар по човешките права в администрацията на Обама. „Нуждаем се от подходящ контрол върху разпространението на тези неща, точно както се нуждаем за други чувствителни елементи на националната сигурност“.

Андрей Солдатов, експерт по руското и по онлайн разузнаването, който е прегледал час от документите на Nokia по искане на The Times, казва, че без намесата на компанията в системата SORM “щеше да е невъзможно да се създаде подобна система“.

„Трябва да са били наясно как ще се използват устройствата им“, казва Солдатов, който в момент е научен сътрудник към Центъра за европейски политически анализ.

Nokia, която не е оспорила истинността на документите, казва, че съгласно руското право е било изисквано да се произвеждат продукти, които ще позволят на руския телекомуникационен оператор да се свърже със системата SORM. Други страни отправят подобни искания, казва компанията, и трябва да се реши дали да се помогне на интернет да проработи, или да се напусне страната като цяло. Nokia е казала още, че не е произвеждала, инсталирала или обслужвала оборудване на SORM.

Компанията твърди, че следва международните стандарти, използвани от много доставчици на основно мрежово оборудване, които покриват международното наблюдение. Тя е призовала правителствата да определят по-ясни правила за износ за това къде може да продавана дадена технология и казва, че „недвусмислено осъжда“ инвазията на Русия в Украйна.

Nokia няма възможността да контролира, оценява или да се намесва в каквито и да е било законни възможности за прихващане в мрежите, които нашите клиенти притежават и управляват“, се казва в изявление.

MTS не е отговорила на исканията за коментар.

След 2017 г., когато документите, получени от The Times приключват, Nokia е продължила да работи с MTS и други руски телекоми, показват публични обявления.

Системата SORM, която датира поне от 90-те години, е подобна на системите, използвани от правоприлагащите органи по света, за да подслушват и следят престъпни цели. От производителите на телекомуникационно оборудване като Nokia често има изискване да гарантират, че подобни системи, известни като законно прихващане, функционират безпроблемно в комуникационните мрежи.

В демократичните държави полицията обикновено е длъжна да получи съдебна заповед, преди да иска данни от доставчиците на телекомуникационни услуги. В Русия системата SORM пренебрегва този процес, работейки като разузнавателна черна кутия, която може да поема всички данни, които ФСБ иска без никакъв надзор.

През 2018 г. Русия подсили закон, с който изисква интернет и телекомуникационните компании да разкриват комуникационни данни на властите дори без съдебна заповед. Властите също така задължиха компаниите да съхраняват телефонни разговори, текстови съобщения и електронна кореспонденция до 6 месеца, а история за интернет трафик – до 30 дни. Системата SORM работи заедно с отделна система за цензура, която Русия е разработила, за да блокира достъпа до определени сайтове.

Групи на гражданското общество, адвокати и активисти критикуват руското правителство, че използва системата SORM, за да шпионира конкуренти и критици на Путин. Според тях системата почти със сигурност в момента се използва, за да се открива несъгласие с войната. Този месец Путин обеща да премахне прозападните руснаци, които той нарече „измет и предатели“ от обществото, а правителството му спря чужди интернет услуги като Facebook и Instagram.

Nokia е позната най-вече като пионер в мобилните телефони – бизнес, който продаде през 2013 г., след като Apple и Samsung завладяха пазара. Сега тя генерира по-голямата част от годишните си продажби за 24 млрд. долара, осигурявайки телекомуникационно оборудване и услуги, за да могат мобилните мрежи да функционират. Около 480 млн. долара от годишните продажби на Nokia идват от Русия и Украйна, или по-малко от 2% от общите приходи, посочва компанията за пазарни проучвания Dell’Oro.

Миналото десетилетие Кремъл още повече се задълбочи върху кибершпионажа, а доставчиците на телекомуникационно оборудване бяха законово задължени да осигуряват портал за шпиониране. Ако Nokia не се бе подчинила, конкуренти като китайския телекомуникационен гигант Huawei вероятно щяха да го направят.

До 2012 г. Nokia е предоставяла хардуер и услуги на мрежата MTS, показват документите. Проектна документация, подписана от служители на Noka, включват схема на мрежата, която показва как данните и телефонният трафик трябва да се влива в SORM. Снимки с анотации пък показват кабел с етикет SORM да се включва към мрежовото оборудване, очевидно документирайки работата на инженери на Nokia.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:00 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Хардуер виж още