Intel Corp. заяви, че ще инвестира 36 млрд. долара в производство на чипове и научни изследвания в Европа, включително в нов комплекс за производство на чипове в Германия, за да отговори на нарастващото търсене на полупроводници.
Главният изпълнителен директор Пат Гелсингер заяви, че Intel е избрала град Магдебург, Германия, за да изгради един от най-големите и най-модерни комплекси за производство на полупроводници на континента. Компанията планира първоначална инвестиция от около 18,6 млрд. долара за този комплекс, който ще включва два завода.
Това е втората многомилиардна инвестиция в завод, която Intel обявява през 2022 г. По-рано тази година тя избра Охайо, където ще изгражда съоръжение за производство на чипове на стойност 20 млрд. долара, което може да се разшири до обект на стойност 100 млрд. долара. През миналата година Intel заяви, че ще разшири дейността си и в Аризона и Ню Мексико, тъй като Гелсингер се опитва да спечели преднина пред агресивните си конкуренти.
Освен това мениджърът заяви, че в по-дългосрочен план компанията ще инвестира общо до 80 млрд. евро (87,5 млрд. долара) в Европа, включително в съоръжения за научноизследователска и развойна дейност във Франция, както и в производствени съоръжения в Ирландия, Италия, Полша и Испания, пише The Wall Street Journal.
Строителството на двете нови фабрики на територията на Германия ще започне през първата половина на следващата година, а производството ще започне през 2027 г., заявиха от Intel. Според компанията там ще се произвеждат някои от най-модерните чипове на компанията и ще обслужват както вътрешните нужди на Intel, така и ще се произвеждат чипове за външни клиенти.
Intel е сред множеството компании от сектора, които реагират на безпрецедентното търсене на цифрови продукти и на глобалния недостиг на чипове, който засилва нуждата от повече производство. Продажбите на полупроводниковата индустрия в световен мащаб надхвърлиха 500 млрд. долара за първи път миналата година, а ръководителите от сектора смятат, че тази сума може да се удвои за по-малко от десетилетие.
Intel също така разширява съществуващото си производство в Ирландия с нови инвестиции за около 13 млрд. долара (12 млрд. евро), като удвоява производствените си площи и се фокусира там върху една от по-напредналите си технологии за производство на чипове. В Италия Intel планира да похарчи до около 4,9 млрд. долара (4,5 млрд. евро) за бекенд производство, където чиповете се опаковат и завършват. Във Франция компанията планира да изгради съоръжение за научноизследователска и развойна дейност, а в Полша увеличава площта на лабораториите си.
Правителствата подкрепят тези инвестиции. Много политици, които се опасяват от нестабилността на веригата за доставки, разкрита от пандемията на Covid-19 и глобалния недостиг на чипове, сега разглеждат индустрията като стратегическа и настояват за стимули за насърчаване на местното производство.
Гелсингер изказа предположение, че германският проект зависи от подкрепата на правителството, като заяви в онлайн презентация във вторник, че все още предстои работа по осигуряването на разрешителни и „финансова подкрепа, необходима за конкурентоспособността на проекта".
През февруари Европейската комисия предложи 43 млрд. евро за подпомагане на индустрията, като целта е до 2030 г. делът на Европа в световното производство на чипове да се удвои до 20%. Тиери Бретон, европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар, който е инициатор на предложенията за стимулиране, заяви, че усъвършенстваните чипове са се превърнали в икономически и геополитически приоритет, а държавната подкрепа може да помогне за избягване на бъдещи сътресения.
За Intel фабричният комплекс ще бъде вторият в Европа и един от малкото големи производствени обекти извън САЩ. Другата фабрика на Intel в Европа е в Ирландия, западно от Дъблин, където компанията произвежда чипове от 90-те години на миналия век. Този завод стартира и се разраства с помощта на значителни стимули за развитие от страна на ирландското правителство. Компанията произвежда чипове и в Израел.
Миналата година Гелсингер заяви, че Intel възнамерява да инвестира значителни средства в новата си европейска фабрика. Компанията прекара месеци в проучване на местата, преди да се спре на Германия, където вече има няколко големи обекта за производство на чипове, включително такива, които са собственост на американския производител на чипове GlobalFoundries Inc. и на германския производител на чипове Infineon Technologies AG.
Intel заяви, че големият инвестиционен план ще намали рентабилността в краткосрочен план, което изнерви някои инвеститори.
Концернът очаква до голяма степен да финансира инвестициите си чрез паричния си поток и около 29,5 млрд. долара в наличност в края на годината, показват подадени до регулаторите документи. Компанията приключи периода с дълг от около 38 млрд. долара. Точният размер на необходимите парични средства ще зависи от мащаба на държавните субсидии, заяви компанията.
Големият залог на Intel върху производството има за цел да възвърне технологичното предимство на концерна пред азиатските конкуренти, които го изпревариха през последните години. Intel се препъна в усилията си да намалява размера на транзисторите с постоянни темпове и да поставя повече от тях в чиповете си, което позволи на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и южнокорейската Samsung Electronics Co. да заемат водеща позиция.
Гелсингер се стреми също така да изгради бизнес за производство на чипове по договорни отношения, където да произвежда полупроводници за други - пазар, доминиран от TSMC. В миналото Intel се е опитвала да изгради бизнес за производство на чипове по договор, но с ограничен успех.
Докато Intel планира нови фабрики, нейните конкуренти осъществяват собствени планове за разширяване - и разполагат с дълбоки джобове, за да ги финансират. Миналата година Samsung заяви, че планира инвестиции на стойност 205 млрд. долара през следващите три години, включително за фабрика за чипове в Тексас на стойност 17 млрд. долара.
TSMC, най-големият в света производител на чипове по договорни отношения, ще вложи 100 млрд. долара в нови мощности за чипове за същия период, включително в завод за 12 млрд. долара в Аризона, който е в процес на изграждане.