Асоциацията на индустрията за полупроводници (SIA) в понеделник обяви, че глобалните продажби на чипове са достигнали рекордните 555,9 млрд. долара през 2021 г., записвайки 26,2% ръст за година. Освен това организацията прогнозира 8,8% растеж за 2022 г., докато производителите на чипове продължават да увеличават производствения си капацитет, за да отговорят на търсенето, предава Ройтерс.
„Тенденцията към повишено търсене все още е много силна. Просто няма да имаме този ефект на изстрелването, който имаше по време на пандемията“, коментира главният изпълнителен директор на SIA Джон Нойфър във връзка със значително по-слабия растеж, очакван за 2022 г.
През 2020 г. продажбите нараснаха с 6,8% спрямо предходната година, а 2021 г. беше първата година от 2018 г. насам, в която броят на продадените чипове надхвърли 1 трлн. долара, допълва той.
Въпреки че през последната година големи производители на полупроводници като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, Samsung Electronics и Intel обявиха, че ще инвестират десетки милиарди долари в нови заводи, Нойфър твърди, че тенденцията за дигитализация, ускорена от пандемията, ще продължи да тласка нагоре търсенето.
„Смятаме, че в обозримо бъдеще ще има голямо търсене да правим много, много агресивно строителство на заводи“, коментира той.
През 2021 г. са продадени 1,15 трлн. чипа, като най-голям ръст има при автомобилните чипове, които могат да издържат на топлина и други физически предизвикателства, твърди Нойфър. Приходите от продажби в този сегмент са се увеличили с 34% спрямо предходната година до 26,4 млрд. долара. Продадените бройки пък са нараснали с 33%.
Китай остава най-големият индивидуален пазар на полупроводници. Продажбите там възлизат на 192,5 млрд. долара за 2021 г. Това представлява увеличение с 27,1% спрямо предходната година, обяви SIA.