Американските власти обмислят строги мерки за експортен контрол, за да затруднят руската икономика, ако президентът на източноевропейската страна Владимир Путин нахлуе в Украйна, твърди Ройтерс, позовавайки се на служител от администрацията на Джо Байдън.
Мерките, които ще бъдат обсъдени на среща след часове, ще бъдат в допълнение към икономическите санкции, които администрацията на Байдън обмисля в случай на нахлуване на Русия, след като тя струпа десетки хиляди войници по украинската граница.
Президентът на САЩ Джо Байдън заплаши с унищожителни действия Русия, за да се опита да предупреди Путин за евентуално военно нахлуване. Путин отрича Русия да планира инвазия.
Стъпките, които ще бъдат обсъдени на срещата в Белия дом, включват "извънредни" мерки за контрол на износа, които биха могли да задушат обширни сектори с промишлени и потребителски технологии, каза служителят, пожелал анонимност.
Обсъжданите мерки могат да ограничат възможността на Русия да внася смартфони, ключови самолетни и автомобилни компоненти и материали от много други сектори. Те биха могли да имат голямо влияние върху руските потребители, промишлените операции и заетостта, казва служителят.
Потенциалните мерки ще бъдат безпрецедентни за Русия. Властите ще използват инструменти, вече прилагани от администрацията на бившия президент Доналд Тръмп и продължени от администрацията на Байдън, за да блокират достъпа на китайската телекомуникационна компания Huawei до модерни полупроводници и приложения за мобилни услуги.
В основата на подобно действие е фактът, че полупроводниците, които се влагат в телефоните на Huawei, включват компоненти, които са проектирани в Съединените щати, припомня служителят. Това може да засегне чипове по целия свят въз основа на факта, че в тях ключовият принос идва от САЩ, каза служителят.
Щатските власти възнамеряват да се консултират с ключови партньори в Европа и Азия, които биха могли да бъдат засегнати от тези мерки, и да насърчават координираните усилия, където е уместно.
Пазарът на мобилни телефони в Русия е доминиран от чуждестранни компании като Apple, Samsung и Huawei, които тази година станаха обект на нов руски закон, който изисква от тях да инсталират руски софтуер, припомня Ройтерс.